Na pregled kod izabranog lekara u pojedinim domovima zdravlja čeka se i 10 dana, a kod ginekologa i do mesec dana.. Sami doktori priznaju da u takvim okolnostima, kad pacijentu mogu da posvete jedva nekoliko minuta, ne vredi ni govoriti o kvalitetu zdravstvene zaštite.
– Zdravstvu je, definitivno, potrebno više izabranih lekara – kaže dr Milica Nikolić Urošević, zastupnik Udruženja izabranih lekara opšte medicine i lekar u Domu zdravlja „Voždovac”. – U mnogim domovima zdravlja postoji višak doktora, recimo internista, koje bi trebalo prebaciti među izabrane lekare. Tako bismo rešili najveći problem: manjak vremena za pacijente, a time i podigli kvalitet zdravstvene zaštite. U domovima zdravlja je, međutim, loša organizacija. Pregledi kod izabranog lekara ne bi smeli da se zakazuju, jer niko ne zna kada će dobiti povišenu temperaturu ili kad će mu „skočiti” pritisak.
Prema podacima Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut”, svaki od 3.928 lekara opšte medicine u domovima zdravlja, godišnje ima, u proseku, 6.439 poseta, a svi zajedno obave još 2.479.296 kućnih poseta.
– Ima dana kada imamo i po 50 pacijenata – kaže dr Branka Lazić, načelnik opšte medicine u Domu zdravlja Stari grad. – Jeste sezona respiratornih infekcija, ali broj pacijenata nije veći nego obično u ovo doba godine.
Za razliku od opšte medicine, gde sezonske infekcije povećavaju gužvu, na ginekologiji je problem konstantan, ali nije ista situacija u svim domovima zdravlja. U beogradskom Starom gradu se na pregled stiže za sedam do 10 dana, a na Paliluli se popunjavaju termini za drugu dekadu januara. Iako ginekolozi tvrde da ih na primarnom nivou zdravstvene zaštite nema dovoljno i da svakom od njih 575 raspoređenih u 167 domova zdravlja „pripada” po 5.548 žena starijih od 15 godina, ministarka zdravlja Slavica Đukić Dejanović kaže za „Novosti” da nije baš tako:
– Po broju specijalista nismo lošiji nego druge evropske zemlje. Naprotiv, imamo, recimo, više ginekologa od evropskog proseka.
Kod nas je lekar opšte medicine administrativac koji upućuje, a trebalo bi i da daje najjednostavnije savete iz domena ginekologije, pa pacijentkinje ne bi za sve morale da idu na pregled kod specijaliste. Ako žena redovno ide na kontrole, onda pregled, objektivno, može da se čeka i do mesec dana, ali ako ima akutni problem, a neko joj zakaže tek za mesec dana, onda je to propust.
GODIŠNJE I DO 6.300 PREGLEDA
PREMA važećim normativima, pedijatri, oftalmolozi i ginekolozi u smeni treba da prime 30 pacijenata, ili po 6.300 godišnje. Normativ za izabrane lekara je 35 poseta dnevno, godišnje – 7.350. Za zaposlene u službama mentalnog zdravlja i stomatologije normativ je 15 poseta dnevno ili oko 3.100 godišnje.
Komentari (0)