Pomisao na pobačaj, a posebno pomisao na ponovni pobačaj – strašno je iskustvo koje mogu shvatiti samo žene koje su bile ili im preti ovakva opasnost.
Pobačaj nije neuobičajena stvar i žene ponekad s razlogom brinu i boje se tog eventualnog ishoda trudnoće ali morate znati drage sadašnje i buduće trudnice – retko kada se pobačaj dogodi, a da ste vi za to krive.
Stručnjaci ginekolozi i doktori opstetricije ističu da je za 60 posto pobačaja u prvom tromesečju kriva isključivo genetika poput hromozomskih abnormalnosti što znači da vi žene to ionako ne bi mogle sprečiti. Zato niste vi krive.
Zapravo – ovo su tri najčešća razloga:
– genetski problemi
– specifični problemi s matericom
– i treći – najčešći - razlog nepoznat! Da, nepoznat jer je zbog prvog razloga najčešće teško odrediti o čemu se zapravo radi.
Pošto je reč o statistički većem broju slučajeva tako postoji i ceo niz priča, razloga, bapskih naklapanja pa i veći broj zabluda. Evo koji su najčešći:
1. Ako sam imala jedan, sigurno ću imati još koji?
Kažu stručnjaci da šanse za ponovni pobačaj nisu veće od one šanse koju ste imale prvi put, odnosno – sa svakim eventualno novim pobačajem šanse da ćete ponovno pobaciti u sledećoj trudnoći rastu proporcionalno broju samih pobačaja. Svaki put šanse su veće za dodatnih 10 posto. Stručnjaci kažu – ukoliko ste imale već pet pobačaja, još vam uvek ostaje visokih 50 posto šansi da sledeća trudnoća – uspe!
Ukoliko naravno ne postoje fizičke prepreke trudnoći poput bolesti. Zato svaki pobačaj i naredno planiranje trudnoće mora proći uz obavezne preglede i konsultacije s doktorima.
Nije svaki bol razlog za brigu
Srećom – kako smo već rekli, većinu pobačaja izaziva loša genetika – hormonske nepravilnosti i autoimuni poremećaji te imunološki sindrom koji uzrokuje probleme sa zgrušavanjem krvi, a koji se može lečiti hormonskim terapijama.
2 Grčenje sigurno vodi pobačaju
Grčevi jesu naznaka pobačaju, ali nijedna trudnoća u svom ranom stadijumu ne prolazi bez laganog grčenja materice, bolova u karlici i bolova u stomaku kada se materica rasteže, tako da su to sve normalni simptomi. Tada se događaju i manja krvarenja kojima uzrok može biti raznolik (hematomi, odvajanje posteljice, pucanje žilica), ali ni to ne mora nužno voditi pobačaju.
Važno je jedino doktoru reći takve simptome, tako da postavi dobru dijagnozu i eventualno preduhitri problem.
3. Razbolela sam se u prvom tromesečju, može li to biti uzrok?
Nijedna blaga upalna bolest ne može biti uzrok pobačaju, osim u slučajevima kada vam je zbog bolesti temperatura narasla preko 39 stepeni što je temperatura koja bi u prvih osam nedelja mogla ubiti plod. Zato lekari savetuju da tabletu za smanjivanje temperature popijte odmah, a ne da kao inače čekate da naraste preko 38,5.
U ovoj kategoriji problema su i bolesti specifičnih bakterija poput listerije koja vam može pretiti iz sirovog nedovoljno dobro opranog povrća, peradi i ribe.
Za sve vrste upala slobodno popijte prepisani antibiotik i sve će biti u redu.
4. Šta ako sam davno imala abortus? Hoću li moći izneti trudnoću?
Nameran pobačaj uglavnom ne bi trebalo da bude smetnja normalno iznesenoj trudnoći, ali taj podatak svakako kažite svom lekaru.
Naravno, šanse za pobačaj u normalnoj trudnoći znatno su veće ukoliko ste već imale nekoliko pobačaja – namernih ili nenamernih te ukoliko je prošlo kratko razdoblje (tri meseca) nakon jedne takve intervencije.
5. Može li vežbanje podstaći pobačaj?
O ovoj zabludi ne postoje podaci što znači da normalno vežbanje tokom cele trudnoće neće uticati na održanje ploda. Čak – stručnjaci kažu da redovnim laganijim vežbanjem povećavate šanse za zdraviju trudnoću.s obzirom na to da ćete tako sprečiti nepotrebno debljanje.
Naravno, treba malo pripaziti tokom prvog tromesečja, što se preporučuje zapravo svim ženama vežbale one inače ili ne.
I naravno, to ne znači da ćete se baš moći baviti opasnim, grubim i kontaktnim sportovima u kojima vam preti mogućnost nezgodnih padova i udaraca. Zato se svakodnevno možete rekreirati jednostavnijim sportovima, ali pazite da unosite dovoljno vode u organizam te da se naravno ne forsirate previše.
Komentari (0)