Ko planira da stan ukrasi egzotičnim biljkama, mora da ispuni dva uslova – da ima dovoljno prostora i prskalicu za orošavanje.
Uz pravilnu negu palme, juke, fikusi i ostale egzotične biljke mogu brzo da dostignu neverovatnu visinu, pa ih je nemoguće čak i izneti u dvorište ili pokloniti nekoj ustanovi. Jedno je sigurno – palme su najbolji prirodni osveživači vazduha. Palme, a pogotovo rapis, ne samo što čiste vazduh, već ga i obogaćuju mineralima i smiruju nerve, pa je otuda rapis najpopularnija kancelarijska biljka.
Sobne palme su većini omiljene egzotične biljke, a u našim cvećarama i rasadnicima mogu da se nabave: areka, šamadorea (brdska palma) i rapis (damska palma). Sve tri vrste su veoma atraktivne i u svaki prostor mogu da unesu dah svežine.
Svetla mesta i vlažna zemlja su bitne za palmu
Svim palmama odgovaraju svetla i polusenovita mesta daleko od radijatora ili peći. Vole orošavanje listova i vlažnu zemlju.
Areka se preporučuje kao najefikasniji osveživač vazduha u kancelariji i domu, tokom sezone grejanja. Ova biljka ima uske, uspravne i listove poput perja koji izgledaju kao lepeza, a može da poraste i do dva metra. Leti je treba zalivati dva puta nedeljno, a zimi na 15 dana. Areka voli vlažan vazduh, pa bi bilo dobro svakodnevno je orošavati. Prihranjuje se osmokotnim đubrivom, a tokom proleća i leta može da se ”nahrani” i preko lista. Brdska palma je patuljasta i spororastuća vrsta, pa je pogodna za prostorije svih veličina. Maksimalna visina koju može da dostigne u stanu je dva metra. Najbolje uspeva na polusenovitom mestu, na severu ili istoku. Leti je treba držati na prohladnom mestu i zalivati tri puta nedeljno mlakom vodom, isključivo iz podmetača.
Damska palma je veoma izdržljiva i lako se uzgaja, a raste vrlo sporo. Može da dostigne i više od tri metra. Voli senovito mesto. Dobro podnosi suv vazduh u prostoriji, ali mora da se orošava. Zemlja za presađivanje treba da se sastoji od baštenske zemlje, peska i humusa. Prihranjuje se tokom proleća i leta osmokotom za zelene biljke.
Komentari (0)