Na prvom mestu je topla klima u kombinaciji s pojačanim znojenjem (toplota i vlaga, idealna podloga za bakterije), a tu je i sunčanje u mokrom kupaćem kostimu. Ne treba zaboraviti ni veću seksualnu aktivnost, pa još bez zaštite kao i kupanje na nehigijenskim mestima…
– Ada se ne preporučuje za kupanje, zna se da je u njoj registrovana hlamidija. Bazeni su takođe nedovoljno higijenska mesta za brčkanje (zabeleženi slučajevi hlamidije i trihomonasa na betonu pored bazena) baš kao i za sedenje, zbog direktnog kontakta s kožom – kaže za „Alo” doktorka Stojana Knežević, ginekolog specijalističke ordinacije „Gynmedica” iz Beograda, mada dodaje da se infekcije ipak teško mogu „zaraditi” na bazenima ili kupalištima jer se najčešće prenose seksualnim putem.
Da smo pokupili infekciju, možemo da znamo po pojačanom vaginalnom sekretu, koji ostavlja trag na vešu, iritaciji, svrabu, peckanju, žarenju, a često je prisutan neprijatan ili promenjen miris. Često se može čuti da kupaći kostimi, koji se uglavnom prave od sintetičkih materijala koji ne dozvoljavaju prirodnu ventilaciju, izazivaju infekcije. Ono što je zapravo opasno jeste mokar kupaći kostim.
– Sedeći na plaži u mokrom kostimu lako možemo da se prehladimo, odnosno, može da dođe do upale male karlice. Upala, kada je imuni sistem oslabljen, pogoduje razvoju bakterija i stranih organizama, zato se obavezno treba presvući po izlasku iz mora ili bazena, a prethodno, naravno, istuširati čistom vodom – zaključuje naša sagovornica.
Ginekološke infekcije po grupama
I grupa je normalna vaginalna flora (srećemo je samo kod beba).
II je takođe normalna vaginalna flora.
III grupa ukazuje na banalnu bakterijsku infekciju mešovitog tipa. Leči se samo ukoliko je praćena simptomima poput peckanja, obilnog prljanja veša, ponekad neprijatnog mirisa. Tada se radi bris da bi se ustanovilo koja je bakterija dominantna, a onda se na osnovu antibiograma određuje terapija – najčešće vaginaletama širokog spektra, poput „makmirora”, „poliginesa” i sl.
IV – Gonoreja, danas retka infekcija, prenosi se isključivo polnim putem, što podrazumeva obavezno lečenje oba partnera.
V – Trihomonas vaginis je nešto između bakterije i virusa (protoza). Leče se uvek oba partnera antibioticima jer je isključivo kontaktno prenosiva. Prepoznaćete je po sekretu koji je obilan, vodnjikav, penušav, zelenkast i uvek neprijatnog mirisa.
VI – Izražen svrab tipičan je za šestu grupu, koju čine gljivice, a simptomi su još crvenilo, otok usana, značajno pojačan sirasto beli sekret. Kad je infekcija uporna, podrazumeva lečenje oba partnera. Nije isključivo kontaktna infekcija. Može da se javi posle upotrebe antibiotika, pada imuniteta, promene kiselosti (ph) vagine, promene hormonalnog statusa, kod menopauze, u trudnoći često. Leči se antimikoticima, neretko veoma dugo, jer infekcije tog tipa znaju da budu uporne.
Bolje sprečiti nego lečiti
Evo šta možemo da učinimo da pojavu infekcija smanjimo na najmanju moguću meru:
– Kupajte se u higijenski ispravnim vodama (da se vidi dno)
– Kostim presvucite posle kupanja i osušite
– Nosite isključivo pamučan, prozračan veš
– Negujte intimne delove tela preparatima za tu namenu
– Izbegavajte upotrebu tampona, osim u izuzetnim situacijama
– Obavezno koristite kondom
– Ne razmenjujte veš, peškire, kupaće kostime, pantalone
Komentari (0)