Beograd, Novi Sad — Zakonom majka i otac su jednaki kada je u pitanju korišćenje porodiljskog bolovanja. Ipak, samo nekolicina muškaraca od svoje supruge preuzima tu ulogu.
Međutim, i kada tate pokušaju da iskoriste svoje pravo na negu deteta, suočavaju se sa raznim preprekama.
Vladimir Jeremić, tata tromesečnog Zorana, je zbog specifične bolesti svoje supruge Marine morao da preuzme ulogu majke.
Ipak, on 5 meseci nije uspevao da ostvari svoje pravo na porodiljsko odsustvo za muškarce jer niko od onih kojima se obratio nije znao da mu objasni na koji način to može da učini.
Kako bi bio uz svoju suprugu i sina, Vladimir se dovijao na razne načine.
„Otvarali smo bolovanje po drugim osnovama, zato što supruga ima cerebralnu paralizu i nije u mogućnosti da se brine o detetu. Zbog tih silnih bolovanja mi je poslodavac otkazao ugovor, međutim, sada je stvar krenula da se rešava, pa je poslodavac ipak rešio da promeni odluku i vratio me je natrag na posao” , priča Vladimir.
Njegova supruga Marina kaže da bi im mnogo značilo da nisu imali sve ove komplikacije oko otvaranja porodiljskog bolovanja. Ona ističe da joj je neophodna pomoć supruga, bilo da se radi o povijanju deteta, kupanju ili dojenju.
Veliki broj očeva nije ni obavešten da ima pravo na porodiljsko bolovanje, iako im to garantuju Porodični zakon i Zakon o radu. Adresa na kojoj možete dobiti sve neophodne informacije je uglavnom gradska uprava, a za muškarce je potreban samo jedan papir više nego kada to treba da uradi majka deteta.
Dragan Ćorić iz Udruženja „Roditelj” kaže da je potrebno da otac dostavi i saglasnost majke, kojim ona njemu prepušta ostatak te zakonske mogućnosti, odnosno odsustva radi nege deteta prepušta ocu.
Pored prava na porodiljsko bolovanje, tate imaju pravo i na odsustvo radi nege deteta. To se može ostvariti kada se majka tri meseca posle porođaja vrati na posao, jer ima veću platu pa je isplativije da ona radi, dok se tata brine o bebi.
Međutim, upravo predrasuda da je jedino žena kompetentna da podiže dete sprečava muškarce da češće odlaze na porodiljsko odsustvo.
Dokaz da porodiljsko bolovanje za muškarce u Srbiji nije zaživelo jeste podatak da u Beogradu porodiljsko bolovanje radi nege deteta koristi svega 27 muškaraca, dok ih je u Novom Sadu još manje, tačnije samo šestorica. Ipak, u svetu je to malo drugačije pa je tako i britanski premijer Dejvid Kameron bio na porodiljskom odsustvu, kako bi, kako je tada rekao, dao primer svojim sugrađanima.
Komentari (0)