U zahtevu se navodi da su tim zakonom očevi diskriminisani u isplati roditeljskog dodatka.
Ombudsman je saopštio da je merom da pravo na roditeljski dodatak u praksi može da ostvari isključivo majka, dok to pravo otac ostvaruje samo u izuzetnim okolnostima, prekršena Ustavom garantovana ravnopravnost roditelja.
“Takvom merom je prekršena Ustavom garantovana ravnopravnost roditelja, a otac deteta je doveden u diskriminisan položaj u odnosu na majku, budući da to pravo može da ostvari samo ukoliko majka iz zakonom propisanih razloga ne brine o detetu”, navedeno je u saopštenju.
Pokrajinski ombudsman je primio nekoliko predstavki koje se odnose na ostvarivanje prava na roditeljski dodatak za prvo, drugo, treće ili četvrto dete, kao i na dodatke koje isplaćuje Autonomna pokrajina Vojvodina.
Tokom istrage je ustanovljeno da pravo na roditeljski dodatak koji predstavlja pomoć porodici i deo je populacione politike, a jedna je od mera za podsticanje rađanja, u praksi može da ostvari isključivo majka, dok to pravo otac ostvaruje samo u izuzetnim okolnostima. Otac ima pravo na ovaj dodatak jedino ako majka deteta nije živa, ukoliko je napustila dete ili je iz objektivnih razloga sprečena da neposredno brine o detetu.
Nediskriminatorno definisane mere i pretpostavka ravnopravnog položaja majke i oca u porodici dovela bi do otklanjanja predrasuda o tome da žena jedina treba da brine o potomstvu.
Odluke Vlade AP Vojvodine u vezi sa materijalnom podrškom porodicama sa decom se u potpunosti oslanjaju na zakonsko rešenje, tako da ostvarivanje prava na novčanu pomoć porodici za prvo dete, blizance, trojke ili četvorke, kao i dobijanje ostalih vidova podrške porodici sa decom zavisi od toga da li majka deteta ispunjava propisane uslove. Takvo rešenje u praksi dovodi do situacija u kojima se zbog formalnih zahteva pomoć porodicama ne isplaćuje, iako je stvarno stanje takvo da postoji osnov za ostvarivanje prava.
Pročitajte još:
Sve češće očevi ostaju kod kuće >>
Kako do roditeljskog dodatka? >>
Komentari (0)