Riziku da budu debela izložena su i deca koja spavaju manje od dvanaest sati dnevno, a da imaju prekomernu telesnu težinu utiče i svakodnevno gledanje televizije.
Naime, više od trećine dece ispod četiri godine u sobi ima televizor, upozoravaju naučnici koji su zabrinuti da bi zbog takvog načina života do 2050. godine četvrtina njih moglo da pati od prekomerne težine. Reč je o tome da manjak sna ometa rad hormona koji kontrolišu osećaj gladi i sitosti.
„Stručnjaci upozoravaju da je nedostatak sna rizičniji za zdravlje nego što to mislimo”, rekla je dr Elsi Taveras sa Harvarda, koja je vodila istraživanje, dodavši da su sada svesni da negativni uticaji neredovnog spavanja i gledanja televizije pogađaju i najmlađe.
„Roditeljima se stoga savetuje da televizore, kompjutera i konzole za igranje sklone iz soba u kojima deca spavaju”, ističe dr Taveras.
Naučnici s harvardske medicinske škole istraživali su 915 parova majki i dece u okviru projekta „Viva”. Decu su do treće godine nekoliko puta merili ali i pratili njihov razvoj, a majke su ih obaveštavale o tome koliko dugo deca spavaju, kao i koliko gledaju televiziju.
Druga studija, koju je vodila dr Alis Gregori sa londonskog univerziteta, pokazala je da deca od četiri do 16 godina koja pate od poremećaja sna takođe imaju veće zdravstvene tegoba.
Vrlo je verovatno da će patiti od anksioznosti i depresije, a moguća je i pojava raznih oblika agresivnog ponašanja, navodi se u studiji ove britanske naučnice.
Komentari (0)