Nova naučna istraživanja pokazuju da su deca koja su u jednom periodu bila žrtve vršnjačkog nasilja izložena većoj opasnosti da kasnije u životu imaju probleme u socijalizaciji, piše sajt "Lajv Sajens".
Istraživači centra "Raš" u Čikagu utvrdili su da je glavni faktor koji dovodi do društvenog odbacivanja među decom nesposobnost neke dece da prepoznaju i reaguju na nevrerbalnu komunikaciju, poput mrgođenja, lupkanja stopalom kao znaka nestrpljenja itd.
Naučnici savetuju roditelje kako da pomognu deci koja ne mogu da prepoznaju te znakove, a zatim i njihovo socijalno značenje i šta da urade da razreše društveni sukob.
Pre svega, roditelji bi trebalo da pitaju decu šta se dogodilo i da slušaju bez osude, zatim da traže od dece da sama prepoznaju svoju grešku. U komunikaciji s decom mnogo je snažniji efekat upotrebe reči koje ne podrazumevaju naredbe već sugestije.
Deci bi trebalo davati i konkretne zadatke. Na primer, nakon objašnjavanja smisla deljenja nekih predmeta s drugom decom, sutradan bi ih trebalo poslati na igralište sa zadatkom da svoje igračke ponude najboljim drugarima da se igraju.
"Jedan od glavnih potreba svakog ljudskog bića je da se svidi drugim ljudskim bićima, ali naša deca se često osećaju kao stranci u sopstvenoj zemlji", kaže profesor Ričard Lavoa, jedan od autora spomenutog istraživanja.
On dodaje da deca ne prepoznaju osnovna pravila funkcionisanja društva, pa su im i greške nenamerne. Tu se otvara prostor za intervenciju roditelja, poručuje Lavoa.
Komentari (0)