I bez istraživanja koja to potvrđuju, svedoci smo da su nam deca sve deblja. Mališani koji kreću u školu bucmastiji su, u proseku, za gotovo 15 odsto u odnosu na prvake od pre 20 godina. U čemu grešimo kao roditelji, i koliko je kriva genetika?
– Gojaznost je bolest, tu se ne smemo zavaravati. U klasifikaciji bolesti ona ima i svoju oznaku E66. Veoma se teško leči, jer se stalno vraća u težem obliku – kaže prim. dr Mirjana Lapčević, specijalista opšte medicine beogradskog Doma zdravlja Voždovac.
Kao i za sve hronične bolesti, i nju je najvažnije sprečiti. To znači da odmah, još danas iz ishrane (i svoje, a time i naše dece) izbacimo masnu i začinjenu hranu, majoneze, pavlake, sva gotova jela, brzu hranu i pice. Da odmah, koliko danas, obratimo pažnju na to da deca svaki dan pojedu po jednu voćku, planiramo zajednički ručak koji će sadržati bareno povrće i salate.
Deca sve više vremena provode uz igrice na kompjuteru. Stručnjaci savetuju da ih „isteramo” iz kuće da se igraju ispred zgrade ili da ih zaposlimo da rade neke kućne poslove. Međutim, gojaznost je nekad nasledna.
– Postoji nasledna predispozicija za gojaznost, a to znači da deca koja je imaju, ako ne pazimo kako ih hranimo i koliko se bave fizičkom aktivnošću, pre će se ugojiti od drugih – objašnjava dr Lapčević.
Decu uvek više privlače slatkiši od voća, a vi treba da im date primer
Pošto je sve više gojazne dece u svetu, naročito u SAD (zbog brze hrane i fizičke neaktivnosti) i kod nas, sve češće obolevaju od dijabetesa tipa 2. Gojaznost, zaključuje dr Lapčević, mora se sprečiti i energično lečiti u okviru porodice uz obaveznu psihološku podršku.
Saveti:
– u dnevnom jelovniku dece mora da bude kuvano jelo
– ne dozvoljavajte deci da preskaču supe i čorbe
– gledajte i da slatkiš bude neki domaći kolač
– deca vole sokove: pravite im limunade, cedite pomorandžu, izbegavajte sve kupovne sokove
– stvorite deci naviku da jedu voće svaki dan (a jedite i vi)
– upišite ih na neki sport gde su treninzi najmanje tri puta nedeljno
– uključite ih u kućne poslove u skladu sa uzrastom (to je dobro za njihov fizički i psihički razvoj)
Komentari (0)