Nedavno su naučnici sa Univerziteta Oxford objavili da prosečan muškarac danas ima 7,7 kilograma više nego pre dvadesetak godina. Za to možemo kriviti prejedanje i nedostatak kretanja, no naučnici tvrde da su razlozi puno složeniji. Došli su do zaključka da koktel neočekivanih faktora pomaže širenje epidemije muške debljine, a to uključuje genetiku, stres, taštinu, nesanicu i zagađenje, ali i sve deblje prijatelje kojima su okruženi.
Istraživanje oksfordskih naučnika trajalo je 14 godina, a zaključili su da višak od skoro pet kilograma muškarci mogu zahvaliti pre svega većem broju unesenih kalorija. No to ne objašnjava ostatak prekomerne težine koju su s godinama natukli. Poređenja radi, za višak od 5,4 kilograma, koliko su žene dobile u istom tom razdoblju, jedini krivac je prekomerno uživanje u hrani.
No, ako prejedanje i nedostatak vežbanja nisu jedini krivi za mušku debljinu, šta ih onda zapravo deblja? Američki naučnici veruju da su došli do rešenja te zagonetke i da ono leži u genima, tačnije genu Arrdc 3 koji se nalazi u ljudskim masnim naslagama i mišićima, a uzrokuje da se s godinama muškarci debljaju, a žene ne.
Druga naučna otkrića sugerišu da su muškarci posebno osetljivi na uticaje iz okoline koji su povezani s debljinom. Jedna do opasnosti dolazi i iz hemikalija, ftalata koji se koriste kao omekšivači plastike u brojnim proizvodima na koje nailazimo u širokoj kućnoj upotrebi. Veruje se da to utiče na debljanje kod muškaraca i smanjenje osetljivosti na insulin. Ftalati deluju na muške testise, a nizak nivo testosterona kod muškaraca u uskoj je vezi s povećanom debljinom.
Muškarci su osetljivi i na zagađenja iz okoline, tvrde danski naučnici koji su došli do zaključka da muškarci s krvnom grupom 0, koja je najčešća, imaju veće šanse postati gojazni ukoliko su dugo vremena izloženi industrijskom zagađenju na radnom mestu. Čini se da zagađenje vazduha služi kao okidač za hronične upale u telu, što smanjuje učinak leptina, hormona koji reguliše apetit.
No, jedan od najvećih razloga muške debljine najverovatnije je današnja radna okolina jer se sve više vremena provodi sedeći za stolom. Nije stvar samo u nedostatku vežbanja, tvrde stručnjaci, već u sedenju koje nosi svoje rizike. Dok sedimo, mi ne naprežemo mišiće i to deluje ne sagorevanje masti, a istraživanja su pokazala da mišići proizvode protein koji procesuira masti samo dok se naprežu.
Napredovanje na poslu takođe pridonosi rastu kilograma kod muškaraca, pokazalo je jedno američko istraživanje. Jedna od teorija je da je razlog tome nedostatak sna, što je česta neželjena nuspojava kod stresnih poslova. Japanski naučnici su otkrili da se kod muškaraca koji spavaju manje od pet sati u krv otpušta hormon koji stimuliše apetit, a zanimljivo je da se to ne događa kod žena. Nedostatak sna, tvrde oni, povećava osećaj gladi, kao i žudnju za visokokaloričnom hranom.
No, jedno od najneobičnijih saznanja o debljini i muškarcima jeste to da kilograme jači pol nakuplja delom i zbog svoje taštine jer im zapravo odgovara da su punački. Mnogi muškarci sebe ne smatraju debelima iako im odraz u ogledalu govori suprotno. Oni misle da su dobro građeni čak i kad se delovi njihovog tela počnu opasno lelujati, tvrdi škotska naučnica koja se bavila ovim problemom.
Debeli muškarci su, osim toga, skloni tome da debljaju svoje prijatelje, što je dokazalo istraživanje sprovedeno na preko 15.000 muškaraca koje je obuhvatilo čak tri generacije. Ako muškarac ima prijatelja koji se udebljao, rizik da se i sam udeblja se udvostručuje. No, ukoliko muškarac ima pored sebe punašniju ženu, rizik da se i sam udeblja nije ni približno tako velik.
Komentari (0)