Ftalati su i dalje prisutni u visokom procentu u najrazličitijim plastičnim igračkama i proizvodima namenjeni najmlađima, što predstavlja opasnost naročito ukoliko dete igračku stavlja u usta.
Veoma često ne sadrži cela igračka ftalate, već recimo ako se radi o lutki oni se nalaze u nozi, ruci, glavi, ili cipelama. Osim toga, nije redak slučaj i da su lutke poznatog i prepoznatljivog brenda ustvari falsifikat.
Takođe, treba napomenuti da prema evropskoj REACH regulativi ftalati koji se najčešće nalaze u proizvodima za decu DEHP, DBP i BBP su zabranjeni u svim igračkama, dok su ftalati DINP, DIDP i DNOP zabranjeni ukoliko dete može da stavi igračku u usta.
Osim zbog ftalata, lutke se zabranjuju zbog toksičnosti boja kojim su ofrabana. S obzirom na to da deca vole šarene igračke, treba obratiti pažnju na to da boje ne budu otrovne i da ne mogu da se ogule sa proizvoda.
U okviru Centra za upozoravanje na roditeljskom portalu Bebac.com možete pronaći sve informacije o igračkama i drugim proizvodima za najmlađe, koji su proglašeni nebezbednim, zvanično zabranjeni ili povučeni iz prodaje od strane nadležnih institucija u zemljama Evropske unije.
Komentari (0)