Dobro je poznato da ftalati, grupa jedinjenja koja se koristi kao plastifikator u plastičnim prozvodima, predstavljaju rizik po zdravlje ljudi i životnu sredinu.
Razna istraživanja su potvrdila povezanost sa alergijskim reakcijama, ali su pokazala da imaju nepovoljniji uticaj na muškarce i neplodnost jačeg pola, a dokazano je i da u visokim dozama izazivaju i oštećenja jetre, bubrega i pluća.
Međutim, oni su i dalje prisutni u visokom procentu u najrazličitijim plastičnim igračkama i proizvodima namenjeni najmlađima, što predstavlja opasnost naročito ukoliko dete igračku stavlja u usta.
Prema evropskoj REACH regulativi ftalati koji se najčešće nalaze u proizvodima za decu DEHP, DBP i BBP su zabranjeni u svim igračkama, dok su ftalati DINP, DIDP i DNOP zabranjeni ukoliko dete može da stavi igračku u usta.
Treba takođe napomenuti da je nedavno uvoz i prodaja dečjih igračaka pooštren i u Srbiji, pa je tako količina ftalata u plastičnim proizvodima za decu koji se koriste za spavanje, relaksaciju i higijenu ograničeno na 0,1 odsto.
U okviru Centra za upozoravanje na roditeljskom portalu Bebac.com možete pronaći sve informacije o igračkama i drugim proizvodima za najmlađe, koji su proglašeni nebezbednim, zvanično zabranjeni ili povučeni iz prodaje od strane nadležnih institucija u zemljama Evropske unije.
Komentari (0)