Danska se u poslednjih sedam godina kontinuirano nalazi među tri „najsrećnije zemlje” na svetu, prema Ujedinjenim nacijama. Tajna njihove sreće možda, između ostalog, proizlazi iz njihovog obrazovnog sistema u koji su još od 1993. uvedeni obavezni časovi empatije, prenosi hrvatski portal Index.
Zašto su deca u Danskoj najsrećnija?
Izvor: Bebac.com
Empatija je naučena veština, ističe naučni portal Educate Inspire Change. Stoga, kada decu učimo empatiji dokazano ih činimo emotivnijim i društveno kompetitivnijim osobama, umanjujemo nasilje, a to im može pomoći da budu uspešni u budućnosti.
Foto: Shutterstock
U danskim školama empatija se uči već u prvom razredu, u dobi od šest godina, kada deca ulaze u obrazovni sistem. Svake nedelje, u trajanju od sat vremena, imaju „Klassens tid” ili razredni čas, nešto poput časa razredne zajednice kod nas. To je osnovni deo nastavnog plana i programa, a učenici se okupljaju u opuštenom i prijatnom okruženju, kako bi razgovarali o svim problemima koje imaju, a razred pokušava da pronađe rešenje.
Dobrodošao je bilo koji problem, otvoren je za raspravu, bilo da je lični ili se tiče škole. Ostatak razreda i učitelj zatim raspravljaju o mogućim rešenjima.
Uloga učitelja je poduči decu kako da zaista slušaju i razumeju druge. Kad se ne raspravlja o problemima ili nekoj drugoj temi, grupa se ipak okuplja kako bi se svi zajedno družili i opustili. Zbog toga je to prilika da se saslušaju drugi, da im se da ohrabrenje i nadahnuće, ali istovremeno nauči važnosti međusobnog poštovanja.
Postanite član Bebac porodice! Registrujte se
Da li ste trudni ili imate bebu?
Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.
Komentari (0)