Da li ste se nekad, makar na tren, zamislili zašto slavimo rođendane? Otkrijte istorijske hipoteze o proslavi rođendana.
PRVI SU POČELI EGIPĆANI
Kada su faraoni krunisani, smatralo se da su “prešli” u bogove. Ova promocija je bila važnija od dolaska na svet i rođenja, a naučnici tvrde da su upravo faraoni (3.000 godina pne) prvi pominjali pojam “rođendan”. Ali u njihovom slučaju je to bila inicijacija i krunisanje.
GRCI DODALI SVEĆICE
Grci su prinosili Artemidi mesecolike kolače u čast lunarne boginje. Da bi što vernije prikazali sjaj meseca, Grci su zapalili sveće i stavljali ih na te kolače-darove. Grci su najverovatnije preuzeli ideju o proslavi rođenja od Egipćana, kao proslavi svojih bogova i boginja.
HRIŠĆANI SU SMATRALI DA SE ROĐENDANI PAGANSKI OBIČAJI
U skladu sa verovanjem da su ljudi rođeni sa “prvobitnim grehom” i proslave rođendana su, po hrišćanskim verovanjima, paganski obredi. Sve do IV veka Hrišćani su mislili da je obeležavanja rođendana nešto loše, a tada su promenili mišljenje i počeli su da slave rođenje Hristovo.
MODERNE PROSLAVE IZMISLILI NEMCI
Iako je ideja o proslavi rođendana već uveliko zaživela, smatra se da je Kinderfeste u Nemačkoj preteča rođendanskim zabavama.
Proslava je imala i tortu i svećice. Svaka godina života obeležena je jednom svećicom i jednom plus kao nadom za dugovečnost. Na ovim zabavama su se duvale svećice i zamišljale želje.
INDUSTRIJSKA REVOLUCIJA DONELA UKUSNE TORTE
Dugo se na rođendanskim zabavama proslavljalo uz obične slatke kolače. Industrijska revolucija je promenila stvari, pa su se dodavale i druge namirnice, sastojci, poslastičari su prodavali unapred pripremljene torte za decu. Jedna od najpoznatijih pekara je Cadby Hall s kraja XIX veka koja se proslavila prodajom rođendanskim torti.
Komentari (0)