“Vladine i nevladine agencije i fondacije tokom protekle decenije uložile su milione dolara u istraživanja širom sveta i nije pronađena veza između vakcina i autizma. Jedan od razloga zbog čega mnogi roditelji povezuju autizam sa imunizacijom je zato što se deca vakcinišu između 18 i 24 meseca života, u istom periodu kada simptomi autizma postaju mnogo očigledniji. Zato se ta veza često interpretira kao uzročna povezanost. Postoji mogućnost i potreba da vlada i profesionalci podižu svest i pružaju informacije utemeljene na dokazima kako bi roditelji bili bolje informisani o ranom razvoju deteta i autizmu.”
Na nedavnom skupu na Institutu za rani razvoj Univerziteta Kolumbija u Njujorku, učesnici iz 28 zemalja, među kojima i najveći stručnjaci iz oblasti neuronauke, ranog razvoja i razvoja mozga, a kojem je prisustvovala i novinarka Nedeljnika, kroz jedan od panela govorili su i o uticaju koji društvo, odnosno kultura ima na to kako će dete biti odgajano.
Upravo zbog sve jačeg antivakcionog lobija, posebno u zemljama u razvoju, istaknuto je da ne postoji nijedna studija koja bi potvrdila vezu čuvene MMR vakcine i autizma. S druge strane, neodlazak na vakcinaciju, prema rečima sagovornika, pravio je mnogo više problema imunitetu nacije nego što se to pretpostavilo, zbog čega su neke od zemalja učesnica postavile kao cilj – edukaciju roditelja, pre svega majki, o važnosti vakcinacije.
U najvećoj studiji ikada sprovedenoj, koja je objavljena u Žurnalu američke asocijacije lekara, a koja je analizirala kartone 95.727 dece, uključujući više od 1.000 dece koja nisu vakcinisana u uzrastu od dve godine, kao i 8.000 dece koja nisu bila vakcinisana do uzrasta od pet godina, istraživači su ustanovili da MMR vakcina nije povećavala rizik od autizma. To je čak dokazano i za decu kod koje je već ustanovljen rizik od autizma – njih 2.000 je iz porodica u kojima se već rodilo dete sa autizmom.
Komentari (0)