“Ginekologija je i dalje jedna od najkoruptivnijih grana u zdravstvu”, složili su se Miroslav Petrović, predsednik UO Udruženja “Pravo na zdravlje” i Draško Karađinović iz NVO “Doktori protiv korupcije”, sa kojima smo razgovarali povodom obeležavanja Međunarodnog dana borbe protiv korupcije. Ovaj dan obeležiće se 9.decembra.
– Od nedavno su članovi našeg udruženja ušli u Komisiju za ocenu koruptivnih procedura u ginekologiji i ono što predstavlja hroničan problem su izabrani ginekolozi koje trudnici prate trudnoću, a onda uzimaju novac da bi bili prisutni na porođaju. Ako žena nema ili neće da da 500 evra da je porodi taj ginekolog, bukvalno je ostave da se muči. Postane pacijentkinja drugog reda, o kojoj se manje brinu. A ako da novac, onda je porode kako dolikuje i ostavljaju ju je da čeka porođaj i da se muči – tvrdi Miroslav Petrović, predsednik UO Udruženja “Pravo na zdravlje”.
Draško Karađinović iz NVO “Doktori protiv korupcije” slaže se sa Petrovićem i navodi da je baš taj model, jedan od osnovnih tipova korupcije u porodilištima.
Neke žene imaju sreće, pa dobru uslugu dobiju i bez podmićivanja
– Stanje u zdravstvu je katastrofalno već devet godina, a glavni uzročnik koji je i omogućio ovakav vid korupcije je član 199. Zakona o zdravstvenoj zaštiti, koji je lekarima dozvolio da rade i u državnoj i privatnoj praksi. Imamo situacije da polovina lekara iz državnih ginekoloških klinika rade kao konsultanti u takozvanim privatnim ordinacijama u kojima žene ostavljaju mnogo para – kaže Karađinović.
Prema njegovim rečima, trudnice su prosto primorane da idu kod određenog ginekologa da privatno prate trudnoću i da devet meseci plaćaju te usluge, jer se u startu dogovore sa njim da im bude na porođaju. One koje nemaju para za privatnika, kaže Karađinović, mogu samo da se uzdaju u sreću kako će proći na porođaju.
On, međutim, smatra da ovaj problem nije nerešiv.
– Kada država ne bi držala monopol nad porodilištima i dozvolila da postoje i privatna, koja bi, takođe, finansirao RZZO, trudnice bi imale mogućnost izbora i samim tim bi se korupcija suzbila. Ovako, u državnim porodilištima osim mita, kao krivičnog dela, imate i legalnu korupciju, poput lažnih, vanstandardnih usluga. Najtipičniji primer takve usluge je epiduralna anestezija za koju svako porodilište ima svoju cenu. Znači, ko može da plati, imaće bezbolan porođaj, a ko ne može, porađaće se kao što su se porađale naše babe i prababe – ističe Karađinović.
Komentari (0)