Naučnici su došli do zaključka da ne bi trebalo da nas čudi što najveći broj osoba slavi rođendan krajem septembra, jer je to vreme koje se povezuje sa novogodišnjim i božićnim praznicima odnosno najčešćim vremenom začeća s obzirom na to da trudnoća prosečno traje 265 dana.
Evo kako naučnici objašnjavaju ovu pojavu – ukoliko se vratimo 265 dana unazad u kalendaru, koliko prosečno traje trudnoća, stižemo do 1. januara.
Istraživači smatraju da postoji uticaj novogodišnje noći na natalitet, jer tokom te noći parovi su uglavnom zajedno i poneseni atmosferom spremniji da začnu porodicu. Naravno, uvek ima i neplaniranih trudnoća zbog slabijeg obaziranja na kontracepciju tokom slavlja.
Ni naša zemlja po ovom pitanju ne zaostaje za svetom. Prema podacima beogradskih porodilišta najveći broj porođaja beleži se upravo u septembru i početkom oktobra. Ove godine je u GAK-u u Višegradskoj u Beogradu septembar bio najplodniji mesec, a rođene su 152 bebe. To je ujedno i najveći broj na mesečnom nivou od početka godine u ovom porodilištu.
U Novom Sadu je slična situacija, mada je bilo dosta i porođaja i početkom ove godine. Mame i tate u Vojvodini najaktivnije su bile prvih meseci jeseni od kraja oktobra do sredine decembra. To potkepljuje i činjenica da se u julu i avgustu u Betaniji rodilo više od 1.215 beba. Mame koje su se porađale u Betaniji bile su rekorderke 18. septembra kada su na svet donele 34 bebe.
Kada je reč o top datumima u ovoj ustanovi, pet najudarnijih dana bili su: 18. septembar kada je rođeno 34 bebe, 3. oktobar kada je rođeno 33 bebe, 9. oktobra rođeno je 26 beba, 19. avgusta 29 i 30. jula 24 bebe.
Prema podacima matičnog zdanja u Subotici najveći broj rođenih beba je bio prošle godine u septembru, što se opet poklapa sa istraživanjem koje pokazuje da mnoge osobe slave rođendan oko 23. septembra, odnosno da se najviše rođenja beleži baš tog datuma. Prošle godine je i u Jagodini u septembru i oktobru rođeno 64 bebe što je više u odnosu na ostale mesece u godini.
Komentari (0)