Novo istraživanje je otkrilo da žene imaju kraće cikluse sna od muškaraca. Zbog toga one ležu i bude se ranije. To može uzrokovati i veću stopu nesanice kod žena kao i sezonsku depresiju.
“Postavlja se pitanje koliko lako žena zaspi i koliko je dobar njihov san,” kaže istraživač studije Dženi Dafi. “To bi moglo da napravi razliku među pojedincima u smislu kad je lakše da se ode na spavanje ili da se ustane.”
Istraživači su otkrili da je prosečan ciklus spavanja-buđenja (cirkadijalni ritam) kod žena, 6 minuta kraći nego kod muuškaraca, ali se u realnosti dame bude pola sata ranije.
Ekstremno spavanje
Tim istraživača proučavao je cikluse sna na 52 žene i 105 muškaraca, između 2 i 6 nedelja u laboratoriji. Oni su istraživali dva indikatora cirkadijalnog ritma, temperaturu tela pacijenta i nivo hormona melatonina – za koji se smatra da igra ulogu u određivanju ciklusa spavanja i buđenja – dok su pacijenti pratili strog raspored ciklusa spavanja i aktivnosti “razvučen” na dan od 20 ili 28 sati, umesto na normalan od 24 sata u sobi sa prigušenim svetlom.
Ovakvo okruženje dozvolilo je istraživačima da izmere prirodni cirkadijalni ritam individua, koji se u normalnim okolnostima svakodnevno obnavlja zbog izloženosti dnevnom svetlu. Bez spoljnih uticaja, telo se prepušta prirodnim ciklusima koji su ponekad duži ili kraći od 24 sata. U ovoj studiji oko 35% žena imalo je cirkadijalni ritam kraći od 24 časa, naspram 14% muškaraca. Razlika je važna za ljude sa sezonskom depresijom, koja se leči pomoću svetle terapije koja obnavlja cirkadijalni ritam obolelih.
Zašto žene?
Nivo estrogena, može biti odgovor – kažu istraživači. To bi značilo da nivoi hormona mogu da menjaju cirkadijalni ritam.
Otkrivanje šta kontroliše naš biološki sat je ”najvažnije pitanje u istraživanju ljudskih hronologija,” rekao je Alfred Levi, profesor na Medicinskom fakultetu u Portlandu.
Komentari (0)