Mnogo ljudi na dijeti veruju kako su im masnoće glavni neprijatelji i kako bi ih se potpuno trebali rešiti iz svoje ishrane. No eliminisanje masnoća baš i nije dobra ideja. Isto tako, “light” proizvodi nisu uvek korisni u skidanju viška kilograma.
Masnoće su veoma važne za proces apsorpcije nekih vitamina (kao što su A, E, D i K), bez masnoća koža bi postala naborana, a kosa postala suva i ispucana. Osim toga, masnoće podupiru nervni sistem, neophodne su za proizvodnju raznih hormona i štite telo od preteranog hlađenja. Ako se držite plana ishrane po kojem smete pojesti naviše 2000 kalorija – telu je potrebno 70 g masnoće dnevno. Jedna petina od te količine (oko 15 grama) trebale bi biti zasićene masnoće (maslac, masnoća s mesa…), a ostalo nezasićene masnoće (riba, biljno ulje…).
Pomažu li nam “light” namirnice da smršamo?
Ako se držite plana pishrane koji smo gore spomenuli, onda verovatno nemate problema s težinom. No ne može se svako držati strogo zdrave ishrane, a kada je odluče prekršiti često se odlučuju za “manje” zlo ili light proizvode. I tu upadnu u zamku. Poenta je da je kalorijska vrednost light proizvoda za oko 11 posto manja od običnog proizvoda, no kako nas masnoće brže zasite, jednom kad pojedete jedan light jogurt puno su veće šanse da ćete hteti pojesti još jedan, odnosno samo će vam se otvoriti apetit. I ako posegnete za još jednim (“pa neće mi škoditi, kad je to light jogurt”) poješćete mnogo više kalorija nego da ste pojeli jedan običan jogurt.
Osim toga, kad proizvođači pokušavaju da snize količinu masnoća te light verzije “pojačavaju” drugim ne-dijetalnim aditivima. Pre nego što se uhvatite tih “dijetalnih” proizvoda, pažljivo pročitajte njihov nutritivni sadržaj i sastojke. Uz masnoće, važno je obratiti pažnju na kalorije, natrijum, vlakna, vitamine i minerale.
Nemasni jogurt i mleko
Proizvođači dodaju skrob kako bi jogurt imao bolji ukus, a tako light jogurt ima više ugljenih hidrata od običnog jogurta. Dakle, pažljivo pročitajte iznos kalorija, jer 0 posto masnoća ne znači 0 kalorija.
Light majonez
Ovakvi proizvodi sadrže transmasnoće. Ovo su tekuće masnoće zgusnute kroz posebnu prerađivačku tehniku. Transmasnoće se koriste i u margarinu (a i u light margarinu), kolačima s kremom i keksima (čak i “dijetnim” keksima). Te masnoće povećavaju nivo “lošeg” holesterola i oštećuju jetru.
Fitness žitarice
Fitness žitarice obično sadrže 350 – 400 kalorija u 100 grama. Za poređenje – kajgana od 2 jaja ima samo 200 kalorija. Dakle, te žitarice koje su kao namijenjene mršavljenju, uopšte vam ne olakšavaju gubitak kilograma.
Dijetalne verzije sokova
U takvim se sokovima običan šećer zamenjuje veštačkim zaslađivačem, koji je slađi od šećera, ali nema kalorija. Zvuči dobro, zar ne? No, naše je telo prepametno da bi ga mogli tako lako prevariti. Insulin proizvodimo kako bismo svarili šećer, a kako slatki ukus podstiče proizvodnju insulina, to isto čine i veštački zaslađivači. Kao rezultat telo ne dobija kalorije koje je spremno svariti, pa počinje tražiti energiju dvostruko jače – odnosno postajete veoma gladni. Zato se nemojte čuditi ako vam se nakon light Coca cole ili sličnog soka otvori apetit.
Nemasna hrana i neplodnost
Lekari sa Harvarda smatraju da bi žene koje žele da zatrudne trebale iz svoje ishrane eliminisati nemasne, “light” namirnice. Oni su ustanovili da žene koje konzumiraju više od dve porcije nemasne hrane dnevno povećavaju rizik od neplodnosti povezan s izostankom ovulacije za 85 posto. Njihovo istraživanje objavljeno je u cenjenom oxfordskom Human Reproduction journalu.
Komentari (0)