Sedam od deset brakova u Britaniji se raspadne sbog svakodnevnih kućnih problema, a ne zbog prevare, saopštila je britanska advokatska firma Getel. Kako kažu srpski advokati, brakovi u našoj zemlji propadaju najviše zbog nemaštine i suživota sa roditeljima jednog od supružnika.
– Neko od supružnika dobije otkaz u firmi, primanja su mala ili ih uopšte nema, pa dolazi do problema, svađa. Jedan supružnik se najčešće oda alkoholu i takav brak je osuđen na propast. Drugi veliki uzrok za propast braka je suživot sa roditeljima jednog od supružnika – kaže za portal Zena.rs advokat Tihomir Konstantinović, na osnovu višedecenijskog iskustva u brakorazvodnim parnicama.
Konstantinović kaže da su se u Srbiji pre 20-30 godina brakovi razvodili zbog neverstva, a manje zbog ekonomske situacije, jer je standard života bio bolji.
– Tada su u velikom broju sklapani studentski brakovi, a roditelji su bili u mogućnosti da finansijski pomognu mladi par dok ne stane na noge. Kao se promenila politička i ekonomska situacija, promenili su se i razlozi za razvode brakova – kaže Konstantinović.
Prema analizi slučajeva razvoda koju je sprovela britanska firma Getel, tamošnji parovi se razvode jer ne uspevaju da se dogovore oko kućnih obaveza, finansija i plaćanja računa. Samo jedan od pet brakova se okonča zbog neverstva. U istraživanju se navodi da samo parovi koji tretiraju brak kao poslovni dogovor uspevaju dugo da ostanu zajedno. Elizabet Hasal, partner u firmi Getel, kaže da ju je najviše iznenadilo koliko se malo parovi poznaju pre nego što su se venčaju.
Stručnjaci, inače, predviđaju da u Srbiji posle krize valja očekivati “eksploziju razvoda”, jer se ljudi se po pravilu manje razvode u vremenima krize. S druge strane, čak i oni sociolozi koji se intimno izjašnjavaju kao tradicionalisti navode da bi u Srbiji bilo mnogo više razvoda kada bi žene bile samostalnije. Ako se uporede podaci od pre dve decenije, zaključak je da se svake godine smanjuje broj sklopljenih brakova i danas je za čak 60 odsto manji nego pre 20 godina.
Komentari (0)