Sagovornici „Alo!” kao glavnog krivca navode Ministarstvo zdravlja, koje uprkos strogim zakonskim odredbama ne sankcioniše proizvođače i uvoznike zbog nekontinuiranog snabdevanja lekovima. Iako se kazne za proizvođače kreću do tri miliona dinara, retko koja farmaceutska kompanija bude kažnjena zbog neblagovremenog obaveštavanja o nestašici medikamenata.
– „Pregnil” je hormon koji reguliše začeće i samim tim je od izuzetne važnosti za mnoge koji se trude da dobiju bebu. Koristi se u toku lečenja steriliteta, u procesu kada se podstiče ovulacija. Kako je primena široka, prepisuju se i ženama koje treba da idu na veštačku oplodnju, koje održavaju trudnoću i onima koje planiraju začeće. Suvišno je reći koliko je lek bitan za parove koji se nadaju deci i uopšte za natalitet, koji ionako godinama dramatično opada u Srbiji – napominje ginekolog Emilija Marković, dok su na nestašicu i probleme koje zbog tog imaju ukazale i naše čitateljke Jelica J. i Marina S.
– Već godinu dana pokušavam da ostanem u drugom stanju. Imam probleme s ovulacijom, zbog čega primam injekcije „pregnila”. Ampule već danima pokušavam da nađem, prepešačila sam kilometre i kilometre. Svaka čast zemlji u kojoj vlada bela kuga, a u kojoj ne mogu da se nađu lekovi za lečenje steriliteta – kaže Jelica, dok je Marina počela da prima „pregnil” u trudnoći, posle krvarenja.
– Preporučen mi je kada sam počela da krvarim! Lekar mi je rekao da taj hormon pomaže bebi da stvori posteljicu. Primala sam ga na dva dana, a sada treba na četiri, zalihe su mi pri kraju i tražim ga kao luda jer je život mog deteta u pitanju – objašnjava očajna Marina S.
Vukosava Stevanović iz Udruženja „Farmaceutsko jezgro” ističe da je glavni uzrok nestašice lekova nepoštovanje zakonske regulative. Onaj ko se prihvati da uvozi lekove, u zakonskoj je obavezi da obezbedi kontinuirano snabdevanje. Ukoliko iz nekih razloga uvoznik ili nosilac dozvole nije u mogućnosti da obezbedi dovoljnu količinu lekova, on mora unapred da obavesti zdrastvene institucije da će doći do poremećaja u snabdevanju. Za nepoštovanje tog člana u zakonu predviđene su i kazne. Ali, niko od uvoznika ili proizvođača za to ne odgovara.
Ministarstvo: Nema nestašice!
Uprkos činjenici da je „Alo!” u šest apoteka u Beogradu („Beli anđeo”, „Naša apoteka”, „Nana”, „Eurovita”, „Plantago”, „Labud”) dobio informaciju da ampula „pregnila” nema već duže vreme, Ministarstvo zdravlja poručilo je da nestašice u zdrastvenim ustanovama nema.
– Prema informacijama koje je Ministarstvo zdravlja dobilo od pojedinih veledrogerija, lek „pregnil” je zastupljen u dovoljnim količinama u većini zdravstvenih ustanova, a tamo gde nedostaje biće distribuiran do kraja naredne nedelje – poručili su iz tog ministarstva.
Merk: Bolnice ga nabavljaju
U kompaniji „Merk Šarp & Dom”, koja je nosilac dozvole za „pregnil”, u razgovoru za „Alo!” kažu da se „horiongonadotropin nalazi na B pozitivnoj listi lekova RFZO, odnosno na listi lekova koji se izdaju na nalog u okviru bolničkog lečenja”.
– Ovaj lek je predmet javne nabavke referentnih bolnica u kojima se izvodi procedura veštačke oplodnje i nije predmet nabavke i prodaje preko apotekarskih lanaca. Prema našim informacijama, veledrogerije koje distribuiraju taj preparat imaju na lageru ovaj lek i isporučivaće ga u skladu sa postupcima javne nabavke. Iz svega ovoga zaključujemo da ne postoji nestašica ovog leka na teritoriji Republike Srbije – poručili su nam u toj kompaniji. Na pitanje kako je moguće da se „pregnil” do sada nalazio i u apotekama, gde su lekari slali pacijentkinje da ga kupe, oni nisu imali odgovor.
Kazne samo na papiru
Prema članu 139 Zakona o lekovima i medicinskim sredstvima, nosilac dozvole za promet lekova na veliko dužan je da bez odlaganja obavesti nadležno ministarstvo o svakom problemu u obezbeđivanju kontinuiranog snabdevanja tržišta. Za prekršaj tog člana, pravno lice kazniće se novčanom kaznom i do 3.000.000 dinara, a prema članu 37, nosilac dozvole za lek dužan je da 60 dana pre isteka roka važnosti iz dozvole za lek obavesti nadležno ministarstvo i Agenciju da neće pokrenuti postupak za obnovu dozvole za lek.
Komentari (0)