Odmah nakon tuširanja posežemo za štapićem za uši i tek kad ih zavučemo i protrljamo osećamo se potpuno čistim. Stručnjaci pak smatraju da je održavanje higijene ušiju na taj način pogrešno.
Svetski hirurzi glave i vrata preporučuju da sa štapićima za uši nikada ne čistimo žuti vosak, jer on ima svoju svrhu u našem uhu. Ružna masa, medicinska poznata kao cerumen ima zaštitnu ulogu u našem uhu. On je ustvari taj koji ušni kanal održava čistim, jer prašinu i prvljaštinu koja može oštetiti bubnu opnu. Ta žućkasta mast ima antibakterijska svojstva, a podmazuje i kožu u ušnom kanalu.
Uši se čiste same od sebe, dok žvaćemo, tvrde lekari
Uši se zapravo same čiste, jer pri pokretima vilice dok žvaćemo ili pričamo osušeni i stari cerumen se pomera dalje od otvora uha. Do problema može doći kada štapićem za uvo tu zastarelu masu punu štetnih sastojaka potisnemo do delova uvo koja ne uspeju sama da se očiste. Tako potisnut vosak može dovesti do nastanka gljivičnih, bakterijskih i virusnih infekcija spoljašnjeg uha. To će potencijalno izazvati bol i neprijatnosti, koje se mukotrpno leče. Guranje zaštitnog voska sve dublje u ušni kanal može dovesti i do gubitka sluha, ali i do bušenja bubne opne.
Zbog mogućih komplikacija koje nastaju kao posledica standardne higijene ušnih kanala, stručnjaci otorinolaringologije savetuju da ostavimo da se uho samo od sebe očisti. Najbolje bi bilo da ništa ne sipamo u uvo bez saveta lekara, koji će nam tačno reći šta bi treblo da radimo. Čak i svi proizvođači štapića za uši preporučuju korišćenje samo za spoljašnjost ušne školjke.
Komentari (0)