Beba broj jedan zahteva najbolje od svega: majke koje su prvi put rodile znaju potrošiti bogatstvo na dizajnersku odeću, nakićenu obuću i najslađe igračke. No kad dođe druga beba stvari su malo drukčije.
Petina majki troši manje na svoje drugo dete, pokazalo je istraživanje. Ne rade to zato što ih nije briga nego zato jer imaju puno realniju predstavu o tome šta beba zapravo treba, piše Mail Online.
Trećina majki koja ima drugo dete spremna je kupovati pelene i maramice robne marke, a petina ih je spremno prihvatiti polovne stvari.
Gotovo četiri od pet mama s prvim su detetom kupovale nepotrebne stavke, a dizajnersku odeću smatraju najbeskorisnijom kupovinom te priznaju da su cipelice za novorođenčad samo skupljale prašinu.
Iskusnije majke su realnije, prema tome i kakva nega treba bebi. Više od polovine nije vagalo svoje dete svaki dan, dve petine nisu preterivale sa sterilizacijom posuđa, a 15 posto ih je odustalo od peglanja odeće.
Takođe su provele manje vremena proučavajući priručnike o nezi bebe ili komunicirajući na online roditeljskim forumima. Čak se četiri petine odlučilo oslanjati na instinkt i iskustvo, u odnosu na tri petine novih majki koji su od drugih tražile savet.
Od prijatelja i porodice ne traže više informacije i savete nego konkretnu pomoć. Više od polovne tražile su konkretne darove za svoje drugo dete, umesto da se razvesele još jednom plišanom medi. Pedijatrica dr Pat Spungin kaže kako se iz ovog istraživanja vidi kako je iskustvo najbolji učitelj.
“Majke koje su to prvi put postale prolaze prvi put kroz sve faze razvoja, što neminovno znači da će se okrenuti drugima za dodatnu sigurnost. Majke koje su drugi put rodile spremnije su verovati svojim instinktima pa to utiče na način na koji se brinu za svoje dete.”
Komentari (0)