Hiljadama godina, Korejci imaju drugačiji način računanja starosti u odnosu na ostatak sveta. U Koreji svi stanovnici pune jednu godinu više na dan Nove godine, a ne zapravo na njihov stvarni rođendan.
Foto: Pixabay
Osim toga, kada se beba rodi računa se da već ima godinu dana jer je skoro toliko provela u maminom stomaku. Dakle, novorođena deca u Koreji samim rođenjem već imaju godinu dana. Ukoliko se desi da su se rodile 31. decembra, već 1.januara će kao i svi ostali stanovnici Koreje dobiti još jednu godinu i postati dvogodišnjaci sa svega dva dana starosti.
Ono što je veoma interesantno je da su oni praktično godinu dana stariji od beba rođenih 1.januara, što u Koreji itekako ima svoju važnost. Svaka mlađa generacija sa uvažavanjem i poštovanjem mora da se obraća starijim od sebe, barem se radilo o jednom danu, odnosu u ovom slučaju, korejski rečeno o godinu dana razlike u starosti.
Foto: Pixabay
U svakom slučaju, u Koreji Nova godina nije samo kolektivni događaj kao u ostatku sveta već je na izvestan način i individualni, jer svaki pojedinac slavi svoj rođendan. Sa obzirom na to da je Koreja neguje kolektivističke vrednosti, većina njenih stanovnika više vrednuje Novu godinu kada zapravo puni godinu više i kada je svima rođendan, od pravih datuma rođenja. Proslave na datume rođenja su ređe i dešavaju se obično za jubileje.
Komentari (0)