Bolji uslovi života i danonoćna stručna nega za decu koja su nekada živela u domu u Kulini, a sada u Zvečanskoj, daju rezultate. Ipak, verujući da život u porodici ne može ništa da zameni, u Zvečanskoj su pokrenuli projekat druženja i upoznavanja mališana sa biološkim roditeljima.
Prizori koje smo gledali na početku Kampanje “Zovem se Anđela”, pokrenute za pomoć Domu u Kulini kod Aleksinca, šokirala je javnost pre 10 godina. Uslovi za život u tom domu, koji su delili odrasli i deca sa najtežim smetnjama u razvoju, bili su katastrofalni.
Danas je slika potpuno drugačija, ali su u renoviranom domu u Kulini ostali odrasli, a mališani su zbrinuti u hraniteljskim porodicama i dečjim domovima.
Neke od tih mališana zaboravili su i najrođeniji. Godinama su živeli u domu u Kulini, daleko od očiju javnosti. Nova adresa im je Zvečanska 7, Beograd. Bolji uslovi života i danonoćna briga i nega stručnjaka, daju rezultate.
Medicinska sestra Daliborka Janković kaže da s obzirom na to da su deca koju je primila bila potpuno odsutna, svaki dan kada uđe na odeljenje, vidi neku promenu na njima.
– Jako mi je drago kad dozovem svako od njih po imenu i kad se odazovu na moj glas – priča sestra Daliborka.
Verujući da život u porodici ne može ništa da zameni, u Zvečanskoj su pokrenuli projekat druženja i upoznavanja mališana sa biološkim roditeljima, ako je to moguće.
Zoran Milačić iz Centra za zaštitu odojčadi, dece i omladine kaže da je krajnji cilj da što veći broj njih, ukoliko se uspostave uslovi i ako se pojavi želja kod roditelja, nakon bližeg upuznavanja sa decom, da se ta deca vrate u porodicu.
U naredne dve godine, najavljuju nadležni, deca iz domova, njih oko 1.100, biće izmešteno u hraniteljske ili biološke porodice – ili neke druge, za život bolje sredine.
– Već početkom 2012. godine planiramo premeštaj u tri male domske zajednice u Nišu, Negotinu, Aleksincu, da se uključe u obrazovni proces i postepeno da pokušamo da ih vratimo u potpuni život u zajednici – kaže Suzana Paunović iz Ministarstva rada i socijalne politike.
Deca sa najtežim smetnjama u razvoju, kojima je medicinska pomoć neophodna 24 časa, moraće još neko vreme da ostanu u institucijama. Njihov odlazak u hraniteljsku porodicu zahtevao bi veliku angažovanost svih službi u zajednici što, u ovom trenutku, kažu nadležni, nije moguće obezbediti.
Pročitajte još:
Hraniteljstvo kao stil života >>
Kako i kada reći detetu da je usvojeno? >>
Komentari (0)