Rizik da će dete da dobije alergiju ili čak astmu znatno se smanjuje ako od najmlađih dana živi u domaćinstvu koje ima psa za kućnog ljubimca, a sada su naučnici otkrili i zašto je to tako.
Istraživanje sprovedeno u univerzitetu u Kaliforniji otkrilo je da su miševi koji su bili u kontaktu sa psima imali izmenjen sastav mikroba u stomaku, zbog čeka su imali slabije reakcije na alergene.
Jedna od bakterija koja se kod njih pojavila zove se “Lactobacillus johnsonii”, i pomaže kod smirivanja zapaljenja disajnih puteva, koje je povezano sa astmom.
Pošto su ispitivani miševi bili izloženi prašini iz domova u kojima žive psi, naučnici sa ovog univerziteta smatraju da se i kod dece koja su od rođenja u kontaktu sa kučetom isto tako stvara imunitet.
Oni su otkrili da je zapaljenje disajnih puteva značajno umanjeno kod miševa koji su bili izloženi prašini iz domova sa kućnim ljubimcom, u poređenju sa miševima koji su izloženi prašini iz domaćinstava koji nemaju kuče, ili koji nisu uopšte bili izloženi prašini.
Nakon toga, oni su jednu grupu miševa izložili ”dobroj” bakteriji “Lactobacillus johnsonii”, i otkrili da je to znatno smanjilo upalu, ali ipak manje nego kod onih miševa koji su bili izloženi prašini sa svim bakterijama koje pas prirodno ostavlja u domu. Profesor Suzan Linh, koautorka ovog istraživanja, kaže da to znači da su i druge bakterije, koje se nalaze u okruženju psa, potrebne da bi se postigla puna zaštita disajnih puteva.
Naučnici smatraju da bi ova bakterija mogla jednog dana da se koristi za prevenciju i lečenje astme. A do tog dana, nabavite sebi čovekovog najboljeg prijatelja, i uživajte bez straha da će to da smeta vašem detetu.
Komentari (0)