Kako sve započinje?
Briga o bebi 24 sata dnevno, često bez ičije pomoći, zna da bude izuzetno zahtevna. Uprkos vlastitom umoru i iscrpljenosti, bebu je neophodno često hraniti, presvlačiti, uspavljivati, a uz to i kuvati ručak, raširiti veš i još stotinu drugih stvari.
Plač je jedini način na koji nam beba govori šta oseća i šta joj je potrebno. Naravno da nije uvek lako prepoznati zašto beba plače, jer se iako nahranjena, presvučena i ušuškana, često čini da plače bez razloga.
Foto: Pixabay
Nažalost, danas roditelji imaju malo iskustva i često ne znaju kako smiriti plač.
Nikad ne dopustite da stvari postanu toliko loše da postanete očajni i izgubite kontrolu. Bebe su krhke i dragocene.
Nikad ih ne tresite!
Čak i kad ste zabrinuti i čini vam se da je beba prestala disati ne tresite je jer to može uzrokovati još veće probleme.
Pogledajte kako umiriti bebu koja plače >>>
Zašto je opasno treskati bebu?
Glava bebe je nesrazmerno velika u odnosu na ostatak tela, a mišići vrata još uvek nisu dovoljno snažni da bi je držali. Zbog toga se glava novorođenčadi mora pridržavati kako ne bi padala u stranu.
Foto: Pixabay
Treskanjem bebe njena majušna glava se brzo i snažno miče napred-nazad. Ovo može izazvati povredu u moždanom tkivu, krvnim sudovima i nervima što uzrokuje krvarenje i oticanje mozga.
Mala deca su pod velikim rizikom od povrede mozga ukoliko se treskaju i to je zbog toga što:
- Imaju veliku, tešku glavicu za svoju veličinu tela,
- Imaju slabe mišiće vrata koji ne drže dobro glavicu,
- Imaju delikatne krvne sudove u mozgu.
Normalna igra, kao što je cupkanje deteta na kolenu ili nežno podizanje bebe u vazduh ne mogu da uzrokuju sindrom treskanja bebe (shaken baby syndrome).
Tresenje dovodi do trajnog oštećenja mozga, a u 25% slučajeva posledica je smrt deteta!
Katastrofalne posledice po dete
Treskanje dovodi do niza posledica. One lakše čak ne bivaju otkrivene do školske dobi, a javljaju se u vidu poremećaja u ponašanju ili problema u učenju. Dete deluje i ponaša se normalno nakon treskanja, pa roditelji nikada ni ne odu kod lekara.
Lekaru obično prećute pravi uzrok bebinih simptoma, pa se tako letargija, nervoza, problemi s dojenjem ili povraćanje pripisuju nekom oboljenju ili kolikama. Izostaje bilo kakav oblik intervencije, pa su često ponovno tresene, što samo pogoršava ozlede koje uključuju:
– slepilo
– gubitak sluha
– zaostajanje u razvoju
– teške mentalne retardacije
– probleme s govorom i učenjem
– probleme s ponašenjem i pažnjom
– cerebralnu paralizu.
Pogledajte sledeći video o opasnostima sindroma treskanja bebe.
Upozoravamo da je video veoma uznemirujući!
Komentari (0)