Mogućnost i vežbanje rotacije gornjeg dela tela je važno kako bi dete naučilo da balansira dok se kreće. Postoji još par razloga zbog kojih ne treba dopuštati detetu da dugo vremena provodi u ovom položaju – recimo, zbog njega dete ne oseća potrebu da se služi dominantnom rukom. Pošto je u toj pozi detetu gornji deo tela krut, predmete sa leve strane tela hvataće levom, a sa desne strane desnom rukom.
Zašto je opasno da deca često sede u W položaju?
Izvor: Bebac.com
Naime, kada sedi u ovom položaju, takozvanoj “W pozi”, detetu je torzo “fiksiran”, što mu onemogućava da se rotira ili da prebacuje težinu sa jedne na drugu stranu tela.
Nije nikakva tragedija, kažu stručnjaci, ako dete tek ponekad i kratko zauzima ovaj položaj, ali ako vidite da preteruje u tome, svakako ga treba sprečiti.
Postoje i određene grupe dece kojima ovaj položaj nikako nije preporučljiv, a to su deca sa ortopedskim smetnjama. Uz to, ukoliko dete ima genetsku predispoziciju ka displaziji kuka, ni slučajno mu ne treba dopustiti da sedi u ovom položaju. Isto važi i sa decom sa skolnostima ka spasticitetu.
A kako sprečiti dete da zauzima ovakav položaj? Stručnjaci kažu da je najjednostavnije i najefikasnije da ga blago ali uporno podstičete da promeni položaj, kako se ne bi probudio inat. Za ovakav pristup trebaće vam mnogo strpljenja, ali trud će se isplatiti kada izbegnete moguće loše posledice.
foto : print screen trending updates
Postanite član Bebac porodice! Registrujte se
Da li ste trudni ili imate bebu?
Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.
Komentari (0)