Ako se ujutru teško budite, mnogo vam vremena treba da se rasanite, tokom dana ste rasejani, teško se koncentrišete i napeti ste, znači da vašem organizmu nedostaje magnezijum. Isti razlog je i ako uveče ne uspevate da zaspite, poručuju italijanski naučnici. Mnogobrojne studije pokazale su da je magnezijum izuzetno značajan u više od trista biohemijskih reakcija, koje se konstantno dešavaju u našem organizmu. Da bismo bili vitalni, i sposobni za različite poslove, moramo ga imati dovoljno u ćelijama. Proračuni pokazuju da nam hrana to ne obezbeđuje u potpunosti.
Dnevne potrebe za ovim bioelementom su šest miligrama po kilogramu telesne težine, a hranom se unosi najviše 250 miligrama. To znači da je osobi teškoj pedeset kilograma, u normalnim okolnostima, potrebno 300 miligrama magnezijuma. U nekim životnim situacijama (trudnoća), treba čak i više.
Malo je poznato da i grčevi u želucu, kao i lenjost creva, mogu biti posledica nedostatka magnezijuma, s obzirom na to da on igra važnu ulogu u varenju hrane. Magnezijum je potreban i za pravilan rad mišića, naročito srčanog, a učestvuje i u sintezi antitela, odgovornih za borbu protiv bakterija.
Koža je, takođe, otpornija na nepovoljne uticaje, ukoliko ima dovoljno magnezijuma. On je neophodan elemenat u sintezi keratina, proteinske supstance koja ulazi u sastav kože, kose i dlake. Lepa kosa, koža i nokti iziskuju važnu količinu ovog minerala. Bez magnezijuma osoba podseća na ružu opuštenih latica, slikoviti su italijanski stručnjaci.
Komentari (0)