Ko još ne voli da gleda i utone u bebine oči? Sada, zahvaljujući nauci, znamo šta se događa kada gledamo u bebine oči i povezujemo se s njom. Zapravo, kada gledate u bebine oči, njeni moždani talasi se sinhronizuju s vašim, kako bi lakše učile i komunicirale.
Imaju li bebe telepatske sposobnosti?
Istraživači su već otkrili da, kada bebe učestvuju u interakciji sa svojim roditeljima, njihove emocije i brzina otkucaja srca se sinhronizuju, ali do sada nije sprovedeno istraživanje kako bi se utvrdilo postoji li i neka mentalna veza. Naučnici sa Univerziteta Kembridž ispitivali su mozak 36 beba i njihovih majki koristeći EEG, koji pomoću elektroda meri električnu aktivnost mozga. Dok su mame pevale dečje pesmice svojoj deci, istraživači su otkrili da se tada sinhronizuju njihovi moždani talasi. Bebe su reagovale i postale osetljivije i uložile su veći napor da bi glasovno komunicirale.
Foto: Shutterstock
Roditeljska veza s detetom
Kako objašnjava dr Viktorija Leong, rukovodilac istraživanja, kada se odrasla osoba i beba gledaju u oči, signaliziraju dostupnost i nameru da komuniciraju.
– Otkrili smo da mozak odrasle osobe i odojčeta reaguju na gledanje i daju signal da žele da komuniciraju. Taj ih signal priprema na komunikaciju, kada slušati, a kada govoriti, zbog čega će učenje biti efikasnije – dalje objašnjava.
Prethodna istraživanja utvrdila su da se moždani talasi sinhronizuju između studenata kada su zainteresovani za isti predmet, što pomaže boljem učenju. Stoga, nije čudno da isto važi za za dete kada je u interakciji s majkom ili ocem.
Postoji još puno misterija za naučnike
Iako su rezultati ovog istraživanja u skladu s prethodnim istraživanjima moždanih talasa, naučnici nisu sigurni šta uzrokuje ovu fascinantnu sinhronizaciju između roditelje i dece.
– Ne znamo šta je to, šta uzrokuje ovakvu aktivnost mozga. Sigurno ne tvrdimo da smo otkrili telepatiju kod beba. Naše ispitivanje pokazuje da ostoji veza između očiju i govora, sigurno ima neku ulogu. No, sinhronizacija koju smo ispitivali je vrlo visoko, penje se na skali od tri do devet u nekoliko sekundi, a još uvek moramo da shvatimo kako to funkcioniše – objasnio je dr Sem Vas, istraživač.
Izvor: Klokanica.24sata.hr
Komentari (0)