Ukoliko svakodnevno u slobodno vreme igrate bridž, šah ili sudoku, tj. koristite mozak, tako ga najbolje održavate u formi.
Bečki klinički psiholog i psihoterapeut, doktor Gerhard Gaterer, posebno izdvaja bridž, jer on zahteva koncentraciju i fleksibilno razmišljanje. Igrajući bridž u mozgu se stvaraju nove veze, koje mozak čine aktivnim. Poznato je da moždane ćelije počinju od 30. godine da izumiru. Zato, da bi moždani „džoging“ pokazao delotvornost, mora redovno da se vežba, najmanje tri puta nedeljno, a najbolje svakodnevno, savetuje Gaterer.
Međutim, primoravanje na moždani trening nema mnogo smisla. Svako od nas treba da pronađe nešto što mu pričinjava zadovoljstvo, na primer da uči da svira neki instrument, da pleše, rešava ukrštene reči, da radi s kompjuterom i sl.
Takođe važan faktor je i telesna aktivnost. Svaki sport kojim se trenira sposobnost reakcije je dobar i za rad mozga. Ova komplikovana igra s kartama, koja je nekad bila rezervisana samo za plemiće, ima u Beču sve više pristalica.
Sve je više klubova i turnira, a što je najvažnije za ovu igru nema starosne granice. Priča se da je bridž otkriven 1925. godine na brodu na jednom putovanju od Londona do Njujorka, a u slobodno vreme ga igra i Bil Gejts.
Komentari (0)