Deca do treće godine imaju vrlo ograničenu memoriju i nisu u stanju da sačekaju, da zadrže misao i zapamte šta treba da vam kažu, zbog čega vas instinktivno prekidaju u razgovoru.
Dok s nekim razgovarate, a dete je s vama, sigurno će vas nekoliko puta prekinuti u razgovoru, sa uobičajenim zahtevima. “Mama, mamaaa… moram nešto da te pitam?”, rečenica je koju ćete čuti bar pet puta u sat vremena. Vremenom ćete oguglati na takvo ponašanje, postoje situacije kada to možete da istolerišete, ali i trenuci kada će vam to biti jako neprijatno. Kako da naučite dete da to ne radi?
Prvo i najvažnije je da shvatite zašto mališani to rade, tvrde dečji psiholozi. Naime, deca do treće godine imaju vrlo ograničenu memoriju i nisu u stanju da sačekaju, odnosno da zadrže misao i zapamte šta treba da vam kažu ili da vas pitaju. Oni jednostavno moraju da verbalizuju ideju onog trenutka kada im “sine”. To ne znači da su nevaspitana ili bezobrazna, oni jednostavno nisu u stanju da sačekaju ni minut da bi dobili vašu pažnju. Upadanje u razgovor je na neki način njihova instinktivna potreba i nećete je sprečiti grdnjom ili batinama.
Napravite test
Napravite jednostavan test i videćete da su, na primer, trogodišnjaci jako retko u stanju da vam popodne prepričaju kako su proveli jutro. Neće se setiti ni šta je bilo za ručak u vrtiću, kao ni koja vaspitačica ih je dočekala kada ste ih ostavljali. Pominjaće događaje pomešano i nikada nemojte da budete sigurni da reči “danas”, “juče”, “jutros”… pravilno koriste, jer je njihov pojam o vremenu još nerazvijen. Tek posle četvrtog rođendana dete će biti u stanju da sačuva misao, odnosno da sačeka da završite razgovor da bi vam reklo ono što želi. Tek tada je vreme za razvijanje “kulture razgovora”, odnosno da počnete da mu objašnjavate kada sme, a kada ne da vas prekine u razgovoru.
Nikada nemojte da kažete detetu “prekini me samo ako je nešto hitno”, jer oni nisu sposobni za logičko razmišljanje, a stvar od najveće važnosti može biti bilo šta: hitno im se ide u ve-ce, važno im je da istog trenutka vidite bubu koja mili po zidu ili da dobiju sok. Ne očekujte da ćete uspeti odmah, ali počnite na vreme, jer ćete doći u fazu da s nekim možete da razgovarate dok se dete pored vas samostalno igra.
Naučite dete da nikada ne upada u reč već da, ako nešto želi da vam kaže, to pokaže na drugi način. Na primer, može da vas stegne za ruku ili da vas potapše po leđima, ukoliko sedite. Na taj način može da skrene pažnju da ste mu potrebni, ali mora da nauči da sačeka ako niste u stanju da reagujete istog trenutka. Uvek uzvratite dodir, kako bi dete znalo da ste primili “poruku”. I nemojte ga pustiti da čeka previše, što je dete mlađe, kraće treba da čeka. I svaki put kada dete ispoštuje dogovor i ne prekine vas verbalno, saslušajte ga, jer je to jedini način da shvati kako treba da se ponaša i obavezno ga pohvalite da ste ponosni kako se lepo ponašalo.
Ukoliko dete ne reaguje kako ste se dogovorili, počne da plače, dere se ili vas vuče na neprimeren način, takvo ponašanje odmah kaznite. Ali, ne smete da se derete, jer svaki put kada vikom odgovarate na loše ponašanje, zapravo ga podstičete.
Ne upadajte ni vi u razgovor
Nikada nemojte da mu kažete: “Je l` vidiš da pričam sa nekim”. Dete to neće razumeti i samo će se ljutiti na vas, misliće da niste fer. Smireno kažite detetu da šta god je želelo da postigne upadom u razgovor neće moći, jer se nije lepo ponašalo. Dete će verovatno nastaviti da viče, ali budite dosledni. Nerviraćete se i biće vam neprijatno zbog drugih ljudi, ali ćete na kraju uspeti i imati dete koje ume da sačeka dok pričate sa doktorom, komšijom, poznanikom… Čak i ako ne uložite trud u izgradnju navike da sačeka, dete će vremenom prestati da vam prekida razgovore kako bude odrastalo.
I nikada vi nemojte nekome upadati u razgovor, jer deca najbolje uče na primerima. Ukoliko vi nemate strpljenja za tuđe priče, neće ga imati ni vaše dete. Trudite se da budete dobar sagovornik, a posebno kada pričate sa detetom. Ako se dogodi da ga prekinete i ne saslušate do kraja, obavezno se izvinite i zamolite da nastavi gde je stalo.
Komentari (0)