Sve više roditelja se obrati za pomoć logopedu budući da su jezičko-govorni poremećaji sve prisutniji među najmlađima.
U razvoju komunikativnih sposobnosti značajan uticaj imaju roditelji, koji tokom razgovora sa detetom, stimulišu njegove govorne sposobnosti. Svaku promenu u govoru deteta koju roditelji primete, ne treba da ignorišu.
U Novom Sadu, u Razvojnom savetovalištu, radi svega dva logopeda, dok je potreba za njima barem duplo veća. U Domu zdravlja kažu da se, u proseku od tri do pet odsto dece, suočava s problemom patologije govora i da, po tim parametrima, Novi Sad ima potrebe za najmanje četiri logopeda. Za pomoć logopedu obraćaju se roditelji čija deca imaju između četiri i šest godina, mada ima i mlađih.
– Pogođen je i uzrast ispod dve godine ako dete ne razvije komunikaciju. To je jedan od problema zbog koji se pacijenti sve češće javljaju, navodeći da dete nema potrebu da komunicira, nema kontakt sa okolinom. Granica najranijeg odlaska kod logopeda praktično ne postoji, ali postoji, uslovno rečeno, predrasuda ”neka, porašće”, pa to malo odloži javljanje lekaru – objašnjava Mirjana Madžarević, logoped-Dom zdravlja Novi Sad.
Inicijativa i zainteresovanost roditelja, da potraže stručnu pomoć za svoje dete, postoji, samo je problem čekanje na termin za pregled i, naravno, manjak logopeda za grad Novi Sad.
Komentari (0)