Oko 400 ljudi svake godine u Srbiji umre od raka kože, govore zvanični podaci. Deo obolelih javlja se za pomoć i u privatne zdravstvene ustanove, tako da ova brojka nije konačna. Ova statistika predstavlja dovoljno dobar razlog da se pre sunčanja i kupanja, koje svi priželjkujemo narednih meseci, pravilno pripremimo za izlaganje sunčevim zracima – kaže mr farmacije Suzana Miljković.
Faktor zaštite
Kao prvo, svako treba da izračuna koliko je vremena bezbedan pod sunčevim zracima.
– Dok je koža još neosunčana izađite na najjače sunce, oko 12.45 sati. Čim primetite da koža dobija blagoružičastu boju, sklonite se. Pogledajte koliko minuta ste bili izloženi suncu. Ako je to 10 minuta, pomnožite ga s faktorom kreme koju nameravate da koristite. Na primer, 10 minuta puta zaštitni faktor 12, znači da možete da se sunčate 120 minuta, odnosno dva sata. Ako koristite faktor 30, možete i znatno duže – kaže mr Miljković, i dodaje da zaštitne kreme, odeća, naočare, šeširi čine obaveznu „opremu“ s kojom treba izaći na sunce.
U pripremi za sunčanje mogu da pomognu i preparati bogati antioksidansima (betakaroten, vitamini C i E) koje treba da uzimate nekoliko nedelja pred i za vreme letovanja, jer poboljšavaju odbrambene sposobnosti organizma. Ali treba da zapamtite da oni nikad ne mogu da budu samostalna zaštita.
Krema – štit od zračenja
Od štetnog delovanja sunčevih zraka štite vas kreme širokog spektra zaštite, što znači da vas čuvaju od štetnog delovanja UVB i UVA spektra. Svaki preparat na ambalaži mora da ima oznake ovih zaštitnih filtera i faktor zašite ne bi trebalo da bude ispod 15.
– UVB filteri u preparati štite vas od opekotina. Ali ono što vas čuva od starenja kože i od moguće pojave melanoma, raka kože, jeste UVA filter koji je obavezan deo zaštitnog faktora – objašnjava mr Miljković, i dodaje da je čoveku težine oko 70 kilograma potrebno 30 mililitara ili dve supene kašike preparata da bi namazao celo telo. Jedna flašica kreme od 200 mililitara pokriva tako šest-sedam mazanja.
Suncu se treba izlagati postepeno, najpre nekoliko minuta, zatim kada se koža privikne produžavati boravak, ali uvek koristeći zaštitne kreme.
Tu su odeća i naočare
– Ni s upotrebom krema ne treba preterivati niti se na njih treba u potpunosti oslanjati, jer su zaštitni preparati puni hemijskih supstanci koje u kombinaciji sa sunčevim zracima mogu da izazovu burnu reakciju kože. Zato je neophodno štititi se i odećom, pamučnim i lanenim košuljama dugih rukava i dugačkim pantalonama, kao i šeširima sa većim obodima.
Neizostavan deo opreme su i naočare koje treba da imaju oznaku UV400, jer UV zračenje može da izazove oštećenja oka kao što je katarakta ili slepilo. Idealnim se smatraju naočare izrađene od polikarbonata, a mogu da se oblikuju prema liniji oka i u potpunosti štite od UV dela spektra. Kada se lome nisu opasne kao staklo, što je važno kad su najmlađi u pitanju.
Za decu najmanje faktor 50
– Najosetljivija na uticaj sunca svakako su deca i za njih se preporučuje u početku krema sa zaštitnim faktorom 50, pa i većim. Preparat mora da bude vodootporan jer sunčevi zraci prodiru i kroz vodu. Decu namažite od glave do pete, koristite posebnu kremu za zaštitu lica, obavezno im stavite šeširić, ali i uz te mere ne izlažite ih suncu u početku duže od nekoliko minuta. Postepeno produžavajte njihovo sunčanje, ali pazite da uvek budu pravilno zaštićena – upozorava mr Miljković.
Jogurt leči opekotine
Ako ste ipak zaradili opekotinu koja vas pri tom boli, ne brinite, proći će za nekoliko dana, a neće ostati ni ožiljak. U otklanjanju osećaja zategnutosti kože i bolova, mogu vam pomoći, pored krema koje nose oznaku “posle sunčanja” i narodni lekovi.
– Da crvenilo kože ne bi prešlo u plikove, treba mazati kiselo mleko ili jogurt. Jogurt ima veću upijajuću moć, a kiselo mleko rashlađuje izgorelo mesto i povećava elastičnost kože. Treba ga nanositi na pocrvenela mesta bar tri puta dnevno: pre ulaska u vodu, po izlasku iz vode i uveče nakon tuširanja. Protiv opekotina dobra je i mast „jekoderm“, a ako se već pojave rane, možete upotrebiti šaljićev ili neki sličan melem protiv opekotina – savetuje Mila Ljuboja, hemijski tehnolog i vlasnik biljne apoteke „Potamija“.
Više opekotina, veći rizik od raka
– Sve je veći broj obolelih od melanoma, među kojima je sve više dece, što posebno zabrinjava jer ovom, najopasnijem obliku raka uglavnom nema leka. Druga dva oblika raka kože uglavnom se javljaju u obliku čvorića, čireva, solarnih keratoza i drugih promena na koži kod starijih osoba, a nastaju kao posledica preteranog dugogodišnjeg izlaganja suncu – kaže mr Suzana Miljković.
Svaka opekotina iz detinjstva i rane mladosti dvostruko povećava rizik od pojave raka kože kasnije tokom života, a više takvih opekotina povećava rizik za čak četiri puta.
Nikako i nikada u solarijum
– Nikad u pripremi za sunčanje i uopšte nikad nemojte da koristite solarijum. Petnaestak minuta provedenih pod lampama štetnije je po organizam nego ceo dan proveden u prirodi na suncu – upozorava mr Suzana Miljković, i dodaje da je korišćenje solarijuma u estetske svrhe u mnogim zemljama za mlađe od 18 godina zabranjeno.
Zapamtite!
– Izbegavajte sunce od 10 do 16 časova
– koristite preparate sa UVA i UVB zaštitom i faktorom ne manjim od 15
– zaštitite se odećom, šeširom, i naočarima sa oznakom UV400
– idealan zaštitni preparat ne postoji, zato je oko podneva hladovina najbolje rešenje
– ako koristite lekove, obavezno pogledajte uputstvo ili zatražite savet lekara ili farmaceuta pre sunčanja da ne bi došlo do iritacije kože
– jedite voće, bareno povrće i meso
– pijte dosta tečnosti, čajeve i vodu, ali nikako hladne
Komentari (0)