Zanemarivanje dece je u današnje vreme čest i sve veći problem. Danas je način života ubrzaniji, sve je više posla, više se vremena provodi uz televiziju nego u razgovoru… I mi smo sve otuđeniji jedni od drugih. Osim toga, u ovakvom načinu života lako je prevideti činjenicu da se detetu ne posvećuje dovoljno pažnje.
Često je teško prepoznati sve znakove zanemarivanja jer ono ima različite oblike. Mogući znaci uključuju ignorisanje čestog izostajanja iz škole bez razloga ili ostavljanje deteta samog bez nadzora.
Zanemarivanje može da bude posebno opasno kod dece koja su mala. Na primer: ako detetu nije osigurana zdrava i uravnotežena ishrana, dovoljno fizičke aktivnosti, odgovarajuća odeća ili manjak medicinske pomoći kad je potrebna.
Zanemarivanje može da ima ozbiljne posledice na psihički, fizički i emotivni razvoj deteta. Kao rezultat mogu da se jave posledice kao što je sporije učenje najosnovnijih radnji – hodanja i pričanja; može rezultirati problemom hranjenja i sporijim rastom; dete može da ima probleme sa zadržavanjem pažnje i koncentracije zbog čega će ostvarivati lošije rezultate u školi.
Drugi mogući efekti zanemarivanja su nemogućnost ostvarivanja prijateljstava s vršnjacima, nisko samopouzdanje, odsustvo interesa za bilo kakve aktivnosti, depresija i povlačenje u sebe i nemogućnost donošenja vlastitih odluka.
Često je teško suočiti se sa zanemarivanjem, bilo da se radi o nekom drugom, a još teže ako se radi o nama samima. Posebno je teško ako je reč o emotivnom zanemarivanju jer ga je teško u potpunosti identifikovati i odrediti gde su granice. Važno je da se preduzme nešto po tom pitanju, jer su sigurnost, zdravlje i sreća deteta najbitniji.
Komentari (0)