Epidemija je samo pogoršala neke probleme sa kojima su se mnoge škole u Srbiji suočavale i pre toga. Teško je bilo pronaći profesora matematike, informatike, stranih jezika za zamenu. Sada, kada je veliki broj profesora i nastavnika zaražen, pred mnogim direktorima je težak zadatak. U pojedinim školama im ne preostaje ništa drugo, nego da uzmu dnevnik u ruke i drže časove.
Foto: Freepik
U Četrnaestoj beogradskoj gimnaziji trenutno je zaraženo 14 profesora. Jedva pronalaze zamene, ali u takvoj situaciji to je čak i luksuz koji nemaju sve škole.
Borba da đaci ne gube časove je teška, tvrdi direktorka Marija Miletić, koja često i sama održi neki čas matematike.
“Teško je, imajući u vidu veliki broj odsutnih kolega. Najveći problem nam je u okviru stručnog veća matematike i informatike. Tu je problem i kada nema pandemije, naći zamenu. Pokušavamo da nađemo apsolvente, ali u većini slučajeva su zamene unutar naše institucije”, navodi Miletićeva.
Pronaći zamenu, sada je teže nego ikada pre, a razloga ima nekoliko: svima je jasna trenutna zdravstvena situacija, ali neki problemi u prosveti postoje odavno.
Direktorka Četrnaeste beogradske gimnazije objašnjava da mladi matematičari nalaze poslove koji su bolje plaćeni.
“Veliki problem je što su apsolventi matematike plaćeni sa četvrtim stepenom, pa im se ne isplati da budu angažovani u nastavi. S druge strane, to su manje-više zamene nakratko. Oni su u riziku da se zaraze, tako da se odbijaju kratke zamene”, ukazuje Miletićeva.
Kakva je situacija u osnovnim školama
Ni u osnovnim školama nije mnogo bolja situacija. U Osnovnoj školi “Veselin Masleša” odsutno je sedmoro nastavnika i tri tetkice.
Nataša Duhana, školski pedagog, objašnjava da ta škola ima boravak za učenike prvog i drugog razreda, te da nema velikih promena: idu u školu svaki dan, odeljenja su u punom sastavu.
“Ukoliko se javi problem bolovanja učitelja iz boravka, snalazimo se: tražimo zamene, a ukoliko ne možemo da ih nađemo, koristimo kapacitete škole. Kolege često ostaju duže da bi pokrili taj nedostatak, delimo decu po grupama”, kaže pedagoškinja.
Iako nikome nije lako deca se, kaže ona, ipak brzo prilagođavaju.
U školama kažu da je generalno teško naći zamenu za profesore stranih jezika, pre svega engleskog i nemačkog, kao i matematike i informatike.
Zvanične podatke o tome koliko je profesora i učitelja na bolovanju, od nadležnog ministarstva, za sada, nismo dobili.
Izvor: RTS
Komentari (0)