Zaštitna maska, kućna izolacija i kućni karantin biće obavezni i strogo kontrolisani, a oni koji se ogluše o propisane mere biće novčano kažnjeni. Pored toga, uvodi se i preporučena ili obavezna vanredna vakcinacija protiv zarazne bolesti.
Novi Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti treba da predupredi sve administrativne prepreke zbog kojih dosad u praksi nisu mogle da se sprovedu mere Kriznog štaba za borbu protiv epidemije kovida-19 i da se kazne oni koji ih ne poštuju.
Foto: Freepik
Evo najvažnijih stavki u novom Zakonu…
Mere lične zaštite i kaznena politika
Ove mere podrazumevaju obavezno nošenje zaštitne maske u zatvorenom prostoru, kao i na otvorenom, ako je tako propisano. Međutim, ono što je ovde posebno važno jeste kontrola sprovođenja ovih mera i kažnjavanje zbog eventualnog nepoštovanja.
Njih će udruženim snagama kontrolisati sanitarna inspekcija, komunalna inspekcija i komunalna milicija, kako za fizička, tako i za pravna lica.
Visina kazne za nenošenje maske u zatvorenom prostoru i nepoštovanje fizičke distance je 5.000 dinara za fizička lica i od 50.000 do 300.000 za pravna lica, što je i do sada bilo propisano, ali će novim Zakonom i sistemom kontrolisanja njihova primena sada biti brža i efikasnija.
Foto: Freepik
Preporučena ili obavezna vanredna vakcinacija
Sigurno jedna od najvažnijih novina odnosi se na mogućnost uvođenja vanredne imunizacije – i to za sve ili za određene kategorije stanovništva.
Prema čl. 33 ovog Zakona, preporučena ili obavezna vanredna vakcinacija naređuje se aktom ministra zdravlja, u skladu sa preporukama Svetske zdravstvene organizacije, a na predlog Instituta za javno zdravlje Srbije i uz saglasnost Republičke stručne komisije za zarazne bolesti.
U novi Zakon je dodat termin „ostale zarazne bolesti”, što praktično znači da ministar zdravlja može da naredi vakcinaciju i u slučaju aktuelne pandemije koronavirusa.
Kazne za one koji odbijaju obaveznu vakcinaciju u slučaju da bude uvedena određena je čl. 85 i iznosi od 50.000 do 150.000 dinara.
Ova vanredna imunizacija u vreme pandemije može se finansirati iz budžeta Srbije, u skladu sa posebnim aktom Vlade Republike Srbije.
Podsetimo, do sada je vakcinacija bila obavezna samo za lica u posebnom riziku od hepatitisa B, gripa, meningokokne bolesti, oboljenja izazvanih streptokokom pneumonije i hemofilusom influence B, varičele, infekcije izazvane respiratornim sincicijalnim virusom.
Foto: Freepik
Kućna izolacija, kućni karantin – u čemu je razlika?
Ove mere, predviđene novim Zakonom, zavise prvenstveno od zdravstvenog stanja osobe.
Osnovna razlika je u sledećem – u izolaciju u kućnim uslovima idu osobe koje su inficirane virusom, dok u kućni karantin idu zdrave osobe koje su bile u kontaktu sa zaraženima.
Kućna izolacija inficiranih nalaže se osobama koje su bez simptoma ili čije stanje ne zahteva bolničko lečenje, i to na način da se spreči ili ograniči direktan ili indirektan prenos virusa na druge osobe.
Karantin u kućnim uslovima je mera kojom se ograničavaju aktivnosti zdravih osoba, ukoliko su bile ili na koje se sumnja da su bile u kontaktu sa inficiranima, radi praćenja zdravstvenog stanja kontakata, a u cilju sprečavanja širenje zarazne bolesti.
Zanimljivo je i to da Zakon predviđa i karantin (dakle, ne kućni karantin), kao zaštitnu meru.
Dužina trajanja karantina u kućnim uslovima je u skladu s dužinom trajanja maksimalne inkubacije određene zarazne bolesti.
Foto: Freepik
Otvaranje bolovanja u slučaju karantina
Novi Zakon bi trebalo da reši i problem otvaranja bolovanja za one zaposlene kojima je propisana mera kućne izolacije ili karantina. Praktično, rešenje sanitarnog ispektora o određivanju ovakve mere biće važeća potvrda.
Zaposlenim licima kojima je određena mera karantina u kućnim uslovima, za vreme provedeno u karantinu u kućnim uslovima pripada odgovarajuća naknada zarade, odnosno plate, u skladu sa zakonom, a rešenje sanitarnog inspektora o određivanju mere karantina istovremeno predstavlja i potvrdu o sprečenosti za rad dok ta mera traje.
Kada je reč o kaznama, za kršenje karantina u kućnim uslovima lice će morati da plati 50.000 do 150.000 dinara.
Foto: Freepik
Šta ako dete mora u karantin, a roditelj je zaposlen?
Novi Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti predvideo je i šta raditi u slučaju da je detetu ili licu koje nije u stanju da se samo stara o sebi propisana mera karantina u kućnim uslovima.
Ako je reč o detetu koje nije navršilo 14. godinu života ili o licu koje nije u stanju da se samo stara o sebi, rešenje sanitarnog inspektora se izdaje roditelju, odnosno staratelju.
Ako je roditelj ili staratelj deteta predškolskog uzrasta ili lica koje ne sme da bude ostavljeno bez nadzora zaposlen, rešenje sanitarnog inspektora istovremeno predstavlja i potvrdu o sprečenosti za rad dok traje mera karantina u kućnim uslovima.
Komentari (0)