Skoro svi parkovi u Beogradu (više od 90 odsto) zagađeni su različitim vrstama parazita, koji mogu da izazovu ozbiljne zdravstvene probleme kod dece, a najopasniji su bazeni s peskom.
Ove alarmantne podatke objavio je Odsek za parazite Instituta za veterinu. Bakterije i paraziti dospevaju na zemlju i u travu iz psećeg izmeta. Prema rečima stručnjaka iz Odseka za parazite, najčešća vrsta parazita su ankilostome i toksokare, čije larve izazivaju ozbiljna oboljenja na koži, mozgu, plućima, ali i drugim unutrašnjim organima.
– Istraživanja se obavljaju poslednjih 15 godina i rezultati pokazuju da nijedan park u gradu nije bezbedan za decu. Ranijih godina problem su predstavljali psi lutalice, ali sada su i psi koji imaju vlasnike prenosioci zaraze – objašnjavaju u Odseku za parazite i dodaju da su u pojedinim parkovima nađena jaja i larve pantljičare.
Napredak je postignut samo utoliko što, kako navode u Odseku za parazite, gradske službe menjaju pesak na nekoliko meseci. Ali, to nije dovoljno.
– Ostalih poboljšanja, nažalost, nema. Jedino što može da se savetuje roditeljima jeste da deci što češće peru ruke, a kad su napolju, da im šake brišu vlažnim maramicama – savetuju nadležni iz Uprave za veterinu.
Snežana U., majka dvoje dece, kaže da ih je jedno vreme izvodila u Pionirski park, ali da se pseći izmet toliko oseća da pronalazi druge načine za igru dece.
– I pored toga što već duže vreme postoje specijalne kantice za pseći izmet, nesavesnim vlasnicima ne pada napamet da ponekad i pokupe za svojim ljubimcima. Tobože su gospoda, a za decu koga briga. Koliko puta sam videla da usred peska vrše nuždu iako ima dece. Strašno. U svetu se to oštro kažnjava, pa nema ovakvih problema – kaže ogorčena majka.
Prema podacima Instituta za veterinu, u Beogradu ima 250.000 do 300.000 pasa ljubimaca i oko 5.000 lutalica. Grube procene su da se dnevno u prestoničke parkove i na ulice sruči preko 70 tona psećeg izmeta.
I pored nekih pokušaja da se uredi ova oblast, zakon o dobrobiti životinja još nije donet, pa bahatim vlasnicima pasa ostaje da na uzici šetaju svoje ljubimce, a da za njihove fiziološke potrebe na javnom mestu ne budu kažnjeni, pa makar i simbolično.
U Parizu 300 evra kazna
Na 220 različitih punktova u Beogradu postavljeno je isto toliko specijalizovanih kantica za odlaganje psećeg izmeta. U Sekretarijatu za komunalne i stambene poslove kažu da je problem što nema zakona i kažnjavanja, sve se svodi na dobru volju, što ne daje rezultate.
– Zbog nepostojanja zakona nema ni gradskog pravilnika koji bi uredio ovu oblast – ističu u Sekretarijatu za komunalne i inspekcijske poslove.
U zemljama EU problem psećeg izmeta rešen je tako što nesavesni vlasnici plaćaju debele kazne. Ukoliko vas u Parizu uhvate da ste za svojim ljubimcem ostavili „govance“, morate da platite kaznu od 300 evra. Slična je situacija i u većini evropskih prestonica i metropola.
Komentari (0)