Začine najčešće koristimo kao dodatak mirisa ili ukusa hrani, no oni isto tako imaju velike koristi za naše zdravlje. Istraživanja dokazuju da konzumacija male količine začina može učiniti puno za imunitet.
Začinite život uz pomoć ovih začina koji, osim pozitivnog delovanja na imunitet, čuvaju srce, ublažavaju bol, usporavaju starenje i sprečavaju nastanak raka. Pročitajte koje začine koristiti da biste bezbolno preživeli hladne dane.
Majčina dušica
Ona se smatra prirodnim konzervansom, a koristi se u pripremi jela od pirinča, mesa te se dodaje raznim sosovima od mesa. Majčina dušica se preporučuje kao umirujuće sredstvo te kao “prva pomoć” kod probavnih smetnji.
Crvena paprika
Paprika je biljka iz iste porodice kao i čili. Izvorno je iz Meksika došla do Španije gde su je počeli pretvarati u prah i takvu je koristimo danas. Paprika dolazi u nekoliko varijanti: slatka, ljuta i blaga, a svaka od njih ima svoj karakterističan ukus. Sadrži mnoge lekovite, hranjive i uopšte za organizam korisne sastojke, a to su: beta-karoten, Vitamini A, B1, B2, B6, E, i C, gvožđe, glukozu, eterična ulja, kalijum, natrijum, ugljenohidrate, folnu kiselinu, fosfor, fruktozu i druge. 

Đumbir
Đumbir se u tradicionalnoj azijskoj medicini koristi kao lek. Osim upečatljivog mirisa kojim oplemenjuje hranu, đumbir je lek za probavne probleme, mučninu te pomaže u lečenju simptoma prehlade i gripe. Sveži koristite za pripremu čaja, a prah možete posuti preko svoje omiljene hrane.
Cimet
I ovaj začin ima dugu pistoriju u lečenju određenih bolesti.Možete ga dodati u kolače, na sveže voće, u žitarice za doručak, kafu ili čaj. Cimet je jedan od najstarijih začina, a tradicionalno se smatra dobrim za iskašljavanje. Koristi se smanjenje sluzi u plućima te isušuje curenje nosa.
Beli luk
Ovo je jedan od najboljih začina za sprečavanje prehlada i gripa te bakterija. Ovaj zdravi začin gasi glad jer šalje signal mozgu da je želudac pun. Beli luk takođe je dobar za srčane bolesnike, jer sprečava stvaranje krvnih ugrušaka i poboljšava cirkulaciju. Dokazano je da kuvanje belog luka ne uništava njegove kvalitete. Kuvate li ovu namirnicu, najbolje ju je naseckati i ostaviti da stoji 15 do 20 minuta pre nego što se doda jelu. To će aktivirati enzime koji jačaju imunitet.
Semenke komorača
Prijatnog su mirisa i sadrže magnezijum, gvožđe, kalcijum, kalijum i druge minerale. Osim toga, semenke komorača bogate su antioksidantima s protiv upalnim svojstvima. Obzirom na vrlo jak ukus ne preporučuje se korištenje u velikim količinama. Možete ih kombinovati s ribom, povrćem ili sirom,
Komentari (0)