Tokom toplotnog udara povećan je rizik od upalne bolesti creva, manifestacije simptoma i infektivnog gastroenteritisa, otkrili su švajcarski stručnjaci. “Otkriće je potpuno novo”, kaže vođa studije, doktorka Kristin Manser, gastroenerolog na švajcarskoj univerzitetskoj bolnici. “Nikada pre nije se provela studija o uticaju klimatskih promena, predstavljenih u visokoj temperaturi – na upalnu bolest creva i infektivni gastroeneritis”.
Stručnjaci su definisali toplotni udar kao period od šest ili više dana s visokim temperaturama koje se dižu iznad proseka za više od pet Celzijusovih stepeni.
Manser objašnjava da, ako ekstremne vrućine započnu u ponedjeljak i traju celu nedelju, do subote bi se klasifikovale kao toplotni udar, a do nedjelje bi se rizik od upalne bolesti creva povećavao za 4.6 posto svaki dan.
Kronova bolest i ulcerozni kolitis dva su oblika upalne bolesti creva, a simptomi uključuju bol u predelu stomaka, dijareju i krvarenje.
Studija je takođe utvrdila i kako je potreba hospitalizacije 4.7 posto veća kod osoba obolelih od infektivnog gastroenteritisa za svaki dodatni dan toplotnog udara.
Infektivni gastroeneritis može dovesti do povraćanja i grčeva u želucu, a uzrokuju ga virusi poput norovirusa ili bakterije poput Salmonelle.
Kada se simptomi pogoršavaju?
Kako bi otkrili jesu li probavni problemi povezani s toplotnim udarom, stručnjaci su pregledali podatke Univerzitetske bolnice u Cirihu, koji su uključili period od pet godina tokom kojih je došlo do 17 toplotnih udara.
Ukupno je 738 osoba s upalnom bolesti creva i 786 s infektivnim gastroenteritisom hospitalizovano tokom tih izuzetno toplih dana.
Stručnjaci su razmatrali i podatke kontrolne grupe – 506 osoba hospitalizovano je s neinfektivnim gastrointestinalnim problemima, no kod njih nije bilo povezanosti s visokim temperaturama.
Podaci su otkrili kako je u vreme toplotnih udara postojao trenutni učinak na manifestaciju simptoma upalne bolesti creva. No, najveći rizik za razvoj infektivnog gastroenteritisa nastupio je sedmi dan trajanja toplotnog udara.
Jedan mogući razlog za sedmodnevno odlaganje manifestacije simptoma infektivnog gastroenteritisa je taj da visoke temperature menjaju bakterijski sastav gastrointestinalnog trakta te se simptomi zato javljaju kasnije.
Manser dodaje kako se upalna bolest creva može pojačati tokom toplotnog udara jer visoke temperature podstiču fizički stres koji deluje na upale kod ove bolesti creva.
Studija je objavljena u online izdanju časopisa American Journal of Gastroenterology.
Komentari (0)