Prema poslednjim podacima, nastavljeno je smanjivanje broja mališana koji borave u predškolskim ustanovama u prestonici. Prema zvaničnim podacima to je sada oko 18 odsto dece, navodi portal SrbijaDanas.com.
U ponedeljak ih je u državnim ustanovama bilo 11.123, u utorak 11.106, u sredu 10.868, a danas (17. jula) samo 10.405. Ipak, manji broj dece u vrtićima karakterističan je za ovo doba godine. Dolaznost prošle godine u junu iznosila je 57,24 odsto, u julu 32,24 odsto, a u avgustu 39,07 odsto.
Foto: Shutterstock
– U beogradskim vrtićima ove nedelje prisutno je između 10.400 i 11.200 dece, što je oko 18 odsto ukupno upisane dece. Beogradski vrtići rade dva meseca nakon dvomesečne pauze zbog vanrednog stanja, a maksimalna dolaznost nije prelazila 21.000 dece. Od ove nedelje dolaznost je najniža od otvaranja, što je i očekivano, imajući u vidu broj zaraženih u Srbiji, ali i letnje mesece, kada je dolaznost uvek manja – rekao je gradski sekretar za obrazovanje i dečju zaštitu Slavko Gak.
Kako objašnjava, „nove mere za sada ne menjaju ništa u funkcionisanju vrtića, budući da u njima nije ni bilo relaksacije mera od otvaranja 11. maja”.
– Od prvog dana rada vrtići su otvoreni pod strogim bezbednosnim merama zaštite od širenja virusa korona. Zaposleni nose zaštitnu opremu, u vrtiće niko osim njih, dece i jednog roditelja ne može ući, deci i zaposlenima se na ulazu meri temperatura beskontaktnim toplomerima i dezinfikuju ruke, deci se često peru ruke, igračke i površine se detaljno dezinfikuju, održava se distanca tokom obroka i spavanja, i tako dalje. Procedure su jasne i poštuju se i u slučajevima pojave korone, bilo kod zaposlenih, roditelja ili dece – objašnjava on.
Foto: Freepik
Procedura je potpuno jasna.
– Kada Gradski zavod za javno zdravlje potvrdi prisustvo virusa, obaveste se roditelji grupe. Deca i zaposleni koji su bili u kontaktu idu u kućnu izolaciju, a vrtić se dezinfikuje. Za sada funkcionišemo bez većih problema, koliko god je to moguće u okolnostima u kojima nikome nije lako, pratimo preporuke Kriznog štaba i GZZJZ, i svi se nadamo da ćemo uskoro pobediti ovaj virus i nastaviti normalno da funkcionišemo. Zaposlenima smo obezbedili sve uslove i zaštitu, a u tom cilju potpisan je i aneks kolektivnog ugovora kojim smo onima koji se zaraze virusom omogućili da na bolovanju primaju 100 odsto plate – zaključio je Gak.
Govoreći o teškoj situaciji sa epidemijom koronavirusa u Beogradu, dr Predrag Kon je posebno apostrofirao 13. jul, kada je, kako je rekao, „između ostalog zabeleženo prisustvo virusa u pet vrtića, kod troje zaposlenih i šestoro roditelja”.
– Virus je u ovom trenutku ušao u narod, posebno u Beogradu – kazao je Kon.
Izvor: SrbijaDanas.com
Komentari (0)