Veliki broj naših mališana nije išao u vrtić još od početka nestabilne epidemiološke situacije u Srbiji izazvane koronavirusom. Prema preporukama stručnjaka u vrtićima su boravila samo deca čiji roditelji nisu imali drugo rešenje za čuvanje.
Od 1.septembra, kada počinje i nova vrtićka i školska godina, očekuje se povećan broj dece u vrtićima, pa tako roditelji sada ponovo imaju dilemu i brojna pitanja u vezi sa boravkom mališana u jaslicama i predškolskim ustanovama.
Foto: Freepik
Pružamo vam odgovore na najčešća pitanja roditelja
Kako će izgledati boravak dece u vrtiću od 1.septembra
U vrtićima će se i dalje sprovoditi povećane mere zaštite od korona virusa koje podrazumevaju visok nivo higijenskih uslova, češći boravak dece na otvorenom, redovno provetravanje prostorija kao i smanjen broj dece u grupama.
Informacije do kojih smo došli govore u prilog tome da će se deca deliti u grupe što znači da postoji mogućnost da vaše dete neće biti u istoj grupi, sobi, možda čak ni u istom objektu. Sve to zavisi od broja prijavljene dece.
Foto: Freepik
Kako saznajemo, decu je potrebno obavezno najaviti kako bi se rasporedila u odnosu na potrebe roditelja i u skladu sa kapacitetima vrtića.
Po pitanju svih mera zaštite i pravila koja se odnose na rad vrtića Ministarstvo je propisalo opšta pravila, dok je svakom vrtiću ostavljena autonomija da o detaljima rada samostalno odlučuje.
Da li su i dalje potrebne potvrde od pedijatra
Uslov da dete pohađa vrtić je da je dete zdravo. Upravo iz tog razloga, deca pre polaska u vrtić treba da se pregledaju od strane izabranog pedijatra, a u vrtić se dolazi sa potvrdom kojom lekar potvrđuje da je dete zdravo i da može da boravi u kolektivu. Potvrda o zdravstvenom stanju deteta ne treba da bude starije od dva dana.
Decu koja imaju bilo kakve simptome bolesti, ne treba dovoditi u vrtić. U slučaju da dete izostane iz vrtića, prilikom sledećeg ulaska u kolektiv potrebna je nova potvrda o zdravstvenom stanju deteta.
Foto: Freepik
Da li će deca nositi maske
Maske u vrtićima nisu obavezne za decu ali su obavezne za vaspitače i ostale zaposlene. Zbog dužine boravka dece u vrtićima neodrživo je i neizvodljivo da deca ceo dan budu pod maskama. Međutim, za decu je i dalje obavezno nošenje maski u drugim javnim zatvorenim prostorijama poput javnog prevoza, domova zdravlja i sl. Ukoliko dovodite dete u vrtić autobusom, obavezno je da dete u autobusu nosi masku. Mere koje se sprovode u vrtićima pre svega se odnose na distancu, redovno pranje ruku uz kontrolisane uslove boravka dece u vrtićima.
Foto: Freepik
Da li roditelji smeju da ulaze u objekte vrtića
Odluku o tome da li roditelji ili druga osoba u pratnji deteta sme da uđe u vrtić donosi uprava vrtića, a ona zavisi od trenutne situacije, broja dece koja boravi u vrtiću ali i samog ponašanja roditelja u smislu poštovanja propisanih pravila od strane roditelja. Kada dovodite dete u vrtić, u objektu vrtića morate nositi zaštitnu masku, potrebno je da održavate distancu i da rukama ne dodirujete predmete koji se nalaze u vrtiću. Potrudite se da vaš boravak u objektu bude što kraći, bez nepotrebnog zadržavanja. Ukoliko imate bilo kakve simtome prehlade, respiratorne infekcije ili povišenu temperaturu nemojte ulaziti u objekat vrtića.
Foto: Freepik
Da li će se održavati roditeljski sastanci
Održavanje roditeljskih sastanaka ne preporučuje se u objektu vrtića ali se u dogovoru sa vaspitačima mogu održati sastanci u manjim grupama u dvorištu vrtića. I u dvorištu vrtića neophodno je nositi masku i održavati distancu.
Šta ako neko dete iz grupe dobije simptome korona virusa
U vrtićima postoji protokol koji se primenjuje kada se posumnja da dete ima simptome korona virusa. Kada se kod nekog od mališana pojavi bilo kakav simptom respiratorne ili neke druge bolesti, dete se smešta u sobu za izolaciju. Tu ostaje dok roditelji ne dođu po njega, a za to vreme čuvaju ga medicinske sestre.
U slučaju da se potvrdi da je dete zaraženo, o tome se obaveštavaju roditelji, deca i svi nadležni u vrtiću, dakle svi koji su bili u kontaktu sa zaraženim detetom.
Foto: Freepik
Da li je bezbedno da pošaljem dete u vrtić?
Niko vam ne može garantovati da se vi ili vaše dete nećete zaraziti korona virusom na bilo kom mestu pa tako i u vrtiću. Boravak u kolektivu svakako nosi povećan rizik, a na žalost, na nama roditeljima je teška dilema o tome da li ćemo dete slati u vrtić ili ne. Sa jedne strane možda ćete biti sigurniji ako dete ne ide u vrtić ali sa druge strane detetu je potrebna socijalizacija, potrebne su im navike i aktivnosti koje se u vrtiću sprovode.
Imamo predškolca, da li je za nas prisustvo deteta u vrtiću obavezno?
Prema važećim zakonskim i podzakonskim aktima pripremni predškolski program traje u godini pred polazak u školu u trajanju od četiri sata dnevno, devet meseci. Tako da je to onaj period koji se smatra obaveznim. Prema preporukama Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja roditelji koji iz različitih razloga u ovoj radnoj godini budu želeli da povuku decu iz vrtića na duži ili kraći vremenski period odsustvo dece ne moraju da pravdaju zdravstvenim opravdanjem nego je dovoljno da se samo jave vaspitačima deteta. Za ovakve situacije biće organizovana online komunikacija sa roditeljima i decom. Takođe postoji mogućnost i da dete pohađa samo obavezna 4 sata u vrtiću, za šta je dovoljno samo da se prijavite vaspitačima vašeg deteta.
Foto: Freepik
Mi tek sad polazimo u vrtić – da li će se sprovesti adaptacija?
I za najmlađe mališane koji tek polaze u vrtić uslovi adaptacije prilagodiće se trenutnoj epidemiološkoj situaciji. Prema informacijama koje za sada imamo, adaptacija će se odvijati u malim grupama, po mogućnosti u dvorištu vrića, sa ne više od šest roditelja sa šestoro dece ili u slučaju zatvorenog prostora četiri roditelja sa četvoro dece. U oba slučaja potrebno je da roditelji i vaspitači nose maske i održavaju distancu koliko je moguće. Osim toga između adaptacije dve grupe u istoj sobi praviće se pauza kako bi osoblje moglo da dezinfikuje sobu i pripremi je za sledeću grupu.
Komentari (0)