Polazak u obdanište predstavlja veliku promenu u životu deteta i čitave porodice, novo poglavlje u kojem se dete možda prvi put odvaja na duže vreme od roditelja, susreće s brojnim novim ljudima, novim prostorom i situacijama.
Blagovremeno pripremite i dete i sebe na ovaj osetljivi, prelazni period i pomozite mu da se lakše otisne u svet.
Priprema deteta
Priprema dece za vrtić pre svega zavisi od uzrasta deteta i njegovih individualnih karakteristika. Cilj pripreme je da se detetu unapred stvori što jasnija predstava o tome šta ga čeka, kao i da se obdanište učini privlačnim mestom za igru, čemu treba da se raduje.
– Polazak u vrtić je veliki korak, kako za dete tako i za roditelje, pa svi treba da se pripreme na njega. Nije loše pre upisa sa detetom prošetati do obdaništa i pokazati mu prostor gde će u budućnosti provoditi veliki deo vremena. Zatim, kupiti knjige i slikovnice sa tom tematikom, pa uveče pred spavanje, u opuštenoj atmosferi, razgovarati o tome. Ako ima starijeg brata ili druga, predočiti mu da i njegov brat ide u vrtić, da voli da se tamo igra i druži s drugarima. Situaciju u svakom slučaju treba predstavljati pozivno, ali realistično, da se dete ne bi kasnije razočaralo – kaže za „Alo!” Ksenija Sulejmanović, diplomirani pedagog iz Beograda.
Prvi dan u obdaništu
Prvi put je najteže, deca će plakati, roditelji će plakati, a vaspitačice će pokušati da smire situaciju. Kako bi prvi rastanak od mališana prošao što lakše, isplačite se kod kuće, odvedite dete u vrtić, objasnite mu da vas neće biti samo neko vreme i da ćete doći po njega, izađite napolje i tek tada pustite suzu.
U vrtiće obavezno ponesite detetovu najdražu igračku, cuclu ili flašicu ukoliko ih koriste. Deca ulaze u potpuno novu sredinu u kojoj će im biti lakše ako imaju nešto poznato uz sebe.
– Kojom brzinom i lakoćom će se dete privići na obdanište, prvenstveno zavisi od roditelja. U prisustvu deteta roditelj ne treba da pokazuje strah, kolebljivost ili tugu. Kada dođete u vrtić, obavezno mu recite da ćete doći po njega i kada, i držite se toga. Isto važi ako po dete dolazi neko drugi, kažite mu recimo, „baka će doći po tebe, tada i tada”. Kada krenete, nemojte se vraćati da ga još jednom poljubite, tako samo odmažete detetu. Recite mu šta ćete raditi (ili šta će raditi s bakom) kada dođete po njega, npr. „ići ćemo u parkić, na tobogan i slično” – kaže naša sagovornica.
Koliko traje privikavanje
Prilagođavanje je individualno, ali najčešće traje od dve nedelje do mesec dana. Neka deca odmah reaguju burno, bacakaju se, plaču i negoduju. Duga deca lako i veselo krenu u vrtić, a reakcija usledi nakon nekoliko dana ili nedelja, kad shvate da je to za stalno… Odbijanje hrane i spavanja je uobičajeno. U većini obdaništa praktikuje se postepeno privikavanje. Dakle, dete prvih dana dolazi na kraće vreme na igranje (sat i po do dva), da bi se vremenom boravak u vrtiću produžavao. Ako ste u mogućnosti, prihvatite ovaj način polaska. Najvažnije je prihvatiti činjenicu da svako dete mora da prođe kroz ovaj delikatni period i da su njegove reakcije normalne. Pružite mu dodatnu pažnju, nežnost, strpljenje i razumevanje. Slušajte savete vaspitačica i ne dopustite da zbog posla ili saobraćaja zakasnite po mališana.
Kako da pomognete mališanu
– Isplačite se kod kuće
– Ponesite najdražu igračku ili flašicu
– Ispričajte šta ga sve čeka u vrtiću
– Dođite po njega na vreme
– Pričajte o tome kako je proveo dan
Komentari (0)