Institut za neonatologiju, gde se godišnje leči oko 1.000 prevremeno rođenih beba, godinama ima samo jedno, i to prilično dotrajalo sanitetsko vozilo. Više od sedam godina čekali su na vozilo za novorođenčad, koje su napokon dobili juče donacijom grada
Vozilo je opremljeno transportnim inkubatorom i ostalom pratećom medicinskom opremom, za koje je iz gradskog budžeta izdvojeno 7,5 miliona dinara. U Institutu kažu da im je sada najneophodniji lift jer, trenutno, prevremeno rođene bebe na rukama pešice nose na sprat.
– Ovo je prvo vozilo koje smo dobili posle više od sedam godina i koje ima adekvatne usluge za prevoz novorođene dece. Hitno nam je potrebno još jedno jer ćemo tako pokriti teritoriju cele Srbije. Neophodan je i lift jer je sramota da, kada bebe stignu iz porodilišta u Institut, po dve sestre ih stepenicama nose u inkubator sa sve pratećom opremom – ističe dušan Šćepanović, predsednik Upravnog odbora Instituta za neonatologiju. On navodi da na intenzivnoj nezi postoji 95 inkubatora, od kojih je polovina starija od dve ili tri decenije. Pored izgradnje lifta i popravke krova i terase, neophodna je i rekonstrukcija intenzivne nege, jer je oprema stara čak četiri decenije.
Direktorka Instituta Niveska Božinović-Prekajski rekla je da će poboljšanjem transporta biti povećan stepen preživljavanja prevremeno rođenih beba, kao i kvalitet njihovog života.
– Institut neće moći da utiče na smanjenje smrtnosti beba dok god na računu ima svega 20 dinara. Često nema dovoljno novca ni za osnovne popravke ni održavanje inkubatora ni aparata, a posebno ne za nabavku novih. Neonatalna nega je veoma skupa, pa je za kupovinu novog inkubatora potrebno od 12.000 do 18.000 evra. Bez obzira na nedostatke, svi zaposleni u Institutu uz dobru organizaciju uspevaju da pomognu bebama – rekla je Prekajski.
Ključeve novog vozila predstavnicima Instituta svečano su uručili pomoćnica gradonačelnika Beograda Tatjana Pašić i sekretar za zdravstvo Zoran Blagojević.
– Ovo sanitetsko vozilo opremljeno je najsavremenijim aparatima, koji će omogućiti sigurnost i dobro zbrinjavanje dece koja se budu prevozila. Grad Beograd će u ovoj godini izdvojiti još tri miliona dinara za Institut za neonatologiju, odnosno za nabavku aparata za terapije kiseonikom, koji prevremeno rođena deca moraju da koriste u kućnim uslovima od trenutka kada se otpuste iz bolnice – rekla je Tatjana Pašić.
Pomoć trudnicama i porodiljama
U beogradska porodilišta grad Beograd je za poslednje dve godine uložio oko 27 miliona dinara. U toku prethodne godine grad je izdvojio iz budžeta novac za poboljšanje uslova u Institutu za ginekologiju i akušerstvo, kao i kupovinu ginekološko-akušerskog operacionog stola u KBC „Zvezdara”.
Beogradski bebi klub
Najnovija akcija grada je „Beogradski bebi klub”, kojom se od januara svim bebama rođenim u Beogradu obezbeđuje paket u vrednosti od 12.000 dinara sa neophodnim stvarima za bebu i mamu po izlasku iz porodilišta.
– Od početka ove akcije pa sve do januara, na teritoriji grada je podeljeno 3.137 paketa. Sledeće nedelje počinjemo sa dodelom istih poklona i u dvadesetak nerazvijenih opština u Srbiji, gde planiramo da podelimo 5.000 paketa – navela je pomoćnica gradonačelnika.
Komentari (0)