Nakon što je Ustavni sud Srbije ustanovio da su tri odredbe Zakona o finansijskoj podršci porodicama sa decom neustavne oštećene mame imaju pravo na obeštećenje.
Foto: FreepikU pitanju su tri kategorije oštećenih:
– Poljoprivredne osiguranice,
– Majke koje su na porodiljskom primale manje od minimalca i
– Majke dece koje su bile prinuđene da biraju između porodiljske naknade i tuđe nege i pomoći
Ukoliko spadate u neko od navedenih grupa svoju žalbu za obeštećenje predajte držanom organu koji vam je Rešenje izdao. Popunjenu žalbu predaćete zajedno sa vašim brojem bankovnog računa.
U zavisnosti od toga ko vam je rešenje izdao njemu ćete podneti zahvet.
Zahtev za izmenu rešenja koji predajte Centru za socijalni rad u slučaju da ste morali da birate između dve vrste pomoći
Zahtev za izmenu rešenja koji predajte OPŠTINSKOJ/GRADSKOJ UPRAVI u slučaju da ste primale manje od minimalca.
Foto: Freepik
Ko prema trenutnom tumačenju nema pravo na obeštećenje
Ono što je ovom Instrukcijom navedeno jeste da će se obeštetiti samo majke koje su rešenja dobila u poslednje dve godine!
Sporni zakon i njegove neustavne odredbe su na snaži od jula 2018. godine, što znači da je Instrukcijom dva ministarstva poništena mogućnost da pojedine mame zatraže obeštećenje.
– Stranka može podneti zahtev za izmenu pojedinačnog akta (rešenja) koje je konačno i pravosnažno, ukoliko od konačnosti, odnosno pravosnažnosti rešenja nije prošlo više od dve godine – navodi se u Instrukcijama koje su dobili gradske uprave i centri za socijalni rad.
Ovo dovodi do diskriminacije majki u Srbiji, a ova odluka još jednom pokazuje manjkavosti i nerazumevanje sistema za roditelje u našoj zemlji.
U Instrukciji se takođe navodi da roditelj koji je odabrao dodatak za tuđu negu i pomoć neće imati pravo da potraži obeštećenje.
– Ukoliko nije korišćeno pravo na naknadu zarade (porodiljsko) za vreme odsustva sa rada radi posebne nege deteta, već samo pravo na dodatak za pomoć i negu drugog lica za dete, što znači da je korisnik radio i ostvarivao zaradu, to u ovom slučaju nije moguće retroaktivno ostvarenje prava na odsustvo sa rada radi posebne nege deteta i naknade zarade za to vreme – navodi se u Instrukciji.
Sistem je prvo primorao majke da biraju između dva prava, a potom ih kažnjava ako su određeno pravo i odabrale. Nadalje, u objašnjenju vidimo da ministarstva podrazumevaju da je majka nastavila da radi, što u mnogim slučajevima nije tako.
*ROKOVI ZA PODNOŠENJE ZAHTEVA ZA OBEŠTEĆENJE
➤ Roditelji dece sa smetnjama, koji su morali da biraju između naknade zarada i naknade za tuđu negu i pomoć (stara odredba proglašena neustavnom i stupila na snagu 28. maja) – ROK ZA PODNOŠENJE ZAHTEVA ZA OBEŠTEĆENJE 28. NOVEMBAR.
➤ Mame koje su poljoprivredne osiguranice, kojima je za naknadu obračunavan period od 24 meseca (stara odredba proglašena neustavnom i stupila na snagu 7. maja) – ROK ZA PODNOŠENJE ZAHTEVA ZA OBEŠTEĆENJE 7. NOVEMBAR.
➤ Sve mame koje su za vreme porodiljskog (28 odnosno 45 dana pre porođaja pa do trećeg meseca života deteta) primale manje od minimalca (stara odredba proglašena neustavnom i stupila snagu 21. maja) – ROK ZA PODNOŠENJE ZAHTEVA ZA OBEŠTEĆENJE 21. NOVEMBAR.
Komentari (0)