Redovan ginekološki pregled podrazumeva i analizu briseva koja može da ukaže na mnoge polne bolesti. Dr Slavica Vasiljević, specijalista ginekologije i akušerstva, akupunkturolog i vlasnica ordinacije „Merida“ iz Beograda, objašnjava koji se brisevi najčešće uzimaju i šta pokazuju određene laboratorijske analize.
Papanikolau test
Papanikolau test je ispitivanje koje se rutinski radi pri ginekološkom pregledu. Reč je o preventivnoj analizi ćelija s grlića materice koja može da ukaže na malignitet, objašnjava dr Vasiljević. Nalaz koji se obeležava sa „PA II grupa“ je uredan i znači da ste zdravi, dok nalazi IIIa, IIIb, IV… zahtevaju obavezan kolposkopski pregled s ciljanom biopsijom. To uključuje uzimanje isečka tkiva za patohistološku analizu.
Vaginalni sekret
Uzimanjem vaginalnog sekreta određuje se grupa. Prva i druga znače da je nalaz uredan, treća grupa, u zavisnosti od subjektivnih tegoba pacijentkinje, uz bakteriološki vaginalni bris, zahteva specifičnu terapiju ili praćenje, dok četvrta grupa sekreta označava gonoreju (triper). Peta grupa ukazuje na prisustvo trohomonas vaginalisa, a šesta predstavlja gljivičnu infekciju.
Sve ove grupe zahtevaju specifično lečenje uz obavezan kontrolni pregled, na koji se najčešće zaboravlja, upozorava dr Vasiljević.
Bakteriološki bris
Doktorka naglašava i da se u javnosti neopravdano retko pominju bakterijske vaginoze, infekcije koje karakteriše smanjenje broja bakterija koje štite od infekcija i izrazito povećanje broja bakterija koje se inače normalno nalaze u vagini (stafilokoka, streptokoka, ešerihija, proteus, enterokoka, gardnerela, mikroplazma itd). U ovom slučaju uzimaju se bakteriološki cervikalni i bakteriološki vaginalni bris. Brisevi se zasejavaju na podloge, a terapija se određuje prema nalazu brisa.
U grupu bakterija koje izazivaju upalu grlića materice i mogu da budu uzrok steriliteta i pobačaja spadaju hlamidija, mikroplazma i gonokoka.
Bris na hlamidiju
Bris na hlamidiju uzima se s grlića materice. Dijagnoza se postavlja izolacijom preko kulture ćelija, posmatranjem kroz elektronski mikroskop i tehnikama hibridizacije nukleinskih kiselina. U slučajevima pozitivnog nalaza nalaže se obavezno lečenje oba partnera.
– Sve žene stare između 20 i 35 godina, koje su tokom dva poslednja meseca promenile jednog ili više partnera, sve trudnice u prvom tromesečju trudnoće i sve žene sa spontanim pobačajima i nejasnim sterilitetom morale bi da se jave na pregled – naglašava dr Slavica Vasiljević.
Genitalne mikroplazme
Genitalne mikroplazme uslovno su patogene bakterije, s obzirom da ulaze u sastav normalne flore donjeg genitalnog trakta. Dijagnoza se postavlja izolacijom tih bakterija iz briseva grlića materice i identifikacijom nakon zasejavanja na čvrstim i tečnim hranljivim podlogama.
Opasna gnokoka
Gonokoka izaziva gonoreju, a infekcija je u 59 odsto slučajeva udružena sa hlamidijalnom infekcijom. Često pacijentkinja nema nikakve tegobe, napominje dr Vasiljević, već se gonoreja otkrije tokom preventivnog pregleda grlića materice.
Za bakteriološku dijagnozu najčešće se uzima bris sa grlića, eventualno bris iz mokraćnog kanala. Identifikacija se vrši direktnom mikroskopijom i izolacijom na obogaćenim i selektivnim hranljivim podlogama. Obavezno se radi antibiogram i na osnovu njega se određuje terapija.
Ispitivanje vaginalne flore
Danas se veliki broj žena podvrgava ispitivanjima u cilju otkrivanja ili prevencije oboljenja koja mogu uticati na plodnost. Pregled svake žene na prisustvo svih infektivnih agenasa je nemoguć. Ali greška je i ne preduzimati ništa, čime se ostavlja mogućnost za razvoj komplikacija koje se često mogu izbeći korišćenjem jednostavnih dijagnostičkih metoda, upozorava dr Vasiljević.
– U te metode spada ispitivanje sastava vaginalne i flore grlića materice i zato smatram da bi i to ispitivanje moralo da bude deo obaveznog ginekološkog pregleda – zaključuje ona.
Komentari (0)