U novom izveštaju Američke pedijatrijske akademije (AAP) izdata je preporuka o unosu voćnih sokova kod dece do godinu dana starosti. Naime, ova ugledna institucija smatra da u ishrani dece do godinu dana voćnim sokovima nema mesta. Do sada je stav Američke pedijatrijske akademije bio da se voćni sokovi mogu uvoditi u ishranu dece nakon navršenih šest meseci, ali sada je taj stav stroži.
Voćni sokovi nepoželjni su za decu do godinu dana starosti jer ne nude nutritivne vrednosti, a čak mogu biti i štetni. Naime, glavni problem je taj što deca koja piju voćne sokove piju manje majčinog mleka. Majčino mleko i adaptirano mleko sadrže sve nutrijente koji su odojčetu potrebni, a kod neadekvatnog nutritivnog unosa rast deteta može biti usporen i njegovo zdravlje dugoročno narušeno.
Sveži voćni sokovi korisni za stariju decu
Međutim, sveže ceđeni voćni sokovi mogu biti korisni za decu stariju od godine dana jer doprinose ukupnom unosu voća u danu. Sveže pripremljene „smutije” ili domaće sokove iz sokovnika preporučljivo je uvrstiti u ishranu dece iznad godinu dana, ali isključivo ako se pripremaju sveže kod kuće, dok takve sveže kupovne varijante, koje nisu pasterizovane, valja izbegavati zbog upitnih higijenskih uslova u kojima se takvi sokovi i smutiji proizvode.
Izvor: Pixabay U ishrani odojčadi se unos voća treba obezbediti putem voćnih kašica koje se mešaju s majčinim mlekom ili drugim mlečnim proizvodima namenjenim tom uzrastu, prilagođenim žitnim pahuljicama, te različitim povrćem, uključujući krtolasto povrće. Na taj način postiže se značajnije veća nutritivna gustina i prilagođena energetska vrednost koja je prikladnija za odojče.
Nove preporuke ne treba shvatiti bukvalno, pa je dozvoljeno povremeno i umereno davanje kvalitetnih prirodnih voćnih sokova, ali prekomeran unos i navikavanje deteta za ispijanje zaslađenih napitaka je neprihvatljivo.
Komentari (0)