Deca koja gledaju televiziju više od tri sata dnevno mogu da postanu asocijalni do sedme godine, pokazala su nedavna istraživanja.
Istraživači sa britanskog Saveta za medicinsko istraživanje našli su vezu između vremena koje deca provode ispred televizora kada imaju pet godina i povećanog rizika asocijalnog ponašanja, kao što su krađa i tuča, kada napune sedam godina.
To je prvo istraživanje u Velikoj Britaniji koje istražuje vezu između gledanja televizije i promene mentalnog zdravlja kod dece. Istraživači su tražili od majki 11.000 dece da svaki dan tokom dve godine dokumentuju tipičan dan kada se gleda TV, uključujući i DVD-jeve, video snimke i igraju igrice.
Majke su takođe izveštavale i o ponašanju, hiperaktivnosti, nemarnosti, emocionalnim indikatorima, problemima sa vršnjacima i sposobnosti da se druže.
Istraživački tim uzeo je u obzir i faktore kao što su kognitivne sposobnosti deteta, spavanje i fizička aktivnost, veza između roditelja i deteta, ponašanje roditelja i prihode u domaćinstvu, obrazovanje i poslovni status roditelja.
Rezultati koji su objavljeni u časopisu “Archives of Disease in Childhood”, pokazali su da skoro dve trećine dece dnevno gledaju TV između jedan i tri sata, dok 15 odsto gleda tri ili više sati.
Prema istraživačima, kada petogodišnjaci gledaju televiziju tri ili više sati svakog dana, to vodi ka povećanju problema u ponašanju za 0,13 na skali do deset. Veza između gledanja TV-a i poteškoćama u pažnji i emocijama nisu pronađene.
Međutim, faktori koji nisu uključeni u istraživanje jesu sadržaj koji su deca gledala, da li ima razlike u vremenu provedenom pred “magičnom kutijom” vikendom i da li je izveštavanje majki bilo verodostojno.
“Naša studija pokazuje da limitiranje vremena za gledanje TV-a ne poboljšava psihosocijalno stanje, ali u budućnosti će biti važno da vidimo uticaj onoga šta deca gledaju na TV-u i ulogu roditelja koji gledaju sa njima i diskutuju sadržaj sa decom”, rekla je doktorka Alison Parks iz Saveta za medicinsko istraživanje u Glazgovu.
Komentari (0)