U Novom Sadu je tokom 2020. godine svega 60,8 odsto dece predškolskog uzrasta primilo MMR vakcinu i zaštićeno je od morbila ili malih boginja, zaušaka i crvenke ili rubele, što je za čak 20 odsto manje u odnosu na ionako nizak obuhvat vakcinacijom u 2019. godini.
Ovaj podatak naveden je u Analizi zdravstvenog stanja Novosađana u 2020. godini, koju je uradio Institut za javno zdravlje Vojvodine, prenosi list „Danas”.
Foto: Freepik
– To znači da veoma veliki broj mališana nema zaštitu od navedenih bolesti i to je zabrinjavajući podatak – kaže za „Danas” načelnica pedijatrije u Domu zdravlja „Novi Sad” u penziji prim. dr Slavica Malešević.
Prema njenim rečima, u ovoj eri, kada imamo toliko virusnih infekcija, ne samo korone i sezonskog gripa nego i ostalih respiratornih virusa, koji najčešće pogađaju decu predškolskog uzrasta, bila bi vrlo loša situacija ako bi došlo do epidemije malih boginja ili morbila.
– Jer, morbile u tom dečjem uzrastu stvaraju velike komplikacije na srcu, mozgu, plućima – ističe dr Malešević.
Imunizacija ili vakcinacija je najmoćniji lek koji postoji, kaže ona, i ukazuje da je slabiji odziv na vakcinaciju MMR posledica antivakserske kampanje.
Posebno je ljuta na lekare i medicinske radnike koji se protive vakcinaciji i smatra da im nema mesta u zdravstvu.
– Nevakcinisana osoba koja se razboli je opasna ne samo za sebe već i po okolinu, ugrožava sve oko sebe – upozorava dr Malešević.
Ona podseća da je sporadičnih slučajeva morbila, prenetih iz susednih zemalja, bilo krajem 90-tih i 2004, 2005. godine, kada je angažovan veliki broj lekara da edukuje stanovništvo i obrazloži zašto je neophodna vakcinacija.
Time je sprečena epidemija.
Sagovornica lista „Danas” ukazuje da je neophodno pokrenuti široku akciju kako bi se povećao ouhvat dece koja su primila MMR vakcinu na optimalnih 95 odsto.
Opasne bolesti
Prema objavljenim podacima, male boginje ili morbile su često veoma teška bolest koja se lako prenosi sa osobe na osobu. Traju oko dve nedelje i prati ih visoka temperatura, kašalj, konjuktivitis i tipičan osip ili egzantem. Česte komplikacije uključuju pneumoniju i infekcije srednjeg uha. Deca mlađa od pet godina i odrasli, ali i adolescenti, posebno su ugroženi zbog morbila i češće imaju komplikacije.
Izvor: danas.rs
Komentari (0)