Kada bi trebalo da dete samostalno počne da koristi pribor za jelo nepoznanica je za mnoge roditelje. Stručnjaci, pak, kažu da je svako dete individua, pa je i motorni razvoj poseban. Ipak, postoji tzv. hronološki niz samog motornog razvoja, tokom kojeg dete pored sazrevanja prolazi i kroz sistem učenja, tj. kroz niz pokušaja i pogrešaka sa ciljem da usvoji nove veštine i nove motorne funkcije.
– Period druge godine starosti deteta karakteriše dinamičan razvoj u svim sferama pa tako i u emocionalnom razvoju i socijalizaciji – kaže dr Ivanka Đerković, pedijatar Doma zdravlja Stari grad. – Dete ulazi u period imitacija i imitira jednostavne aktivnosti ukućana, pa samim tim želi i da samostalno jede kašikom i da pije vodu iz šolje. Treba stimulisati te aktivnosti, jer se time vežba fina motorika i stimuliše koordinacija pokreta.
Tu detetovu želju za osamostaljivanjem treba podsticati. Ukoliko nema razumevanja za njegove potrebe u ovom uzrastu (isprljaće se, prosuće hranu), dete će biti uznemireno i preterano vezano za roditelje. Dr Đerković kaže da u periodu između druge i treće godine dete treba da jede viljuškom bez većeg prosipanja, uzima vodu (piće) samostalno, a tek u periodu od 6-7 godina upotrebljava nož za mazanje. Uvek treba imati na umu da je sticanje ovih veština individualno, u zavisnosti od spretnosti deteta, njegovog razvoja i podsticaja od strane odraslih.
Komentari (0)